Вашингтон создава коалиција за да го попречи завршувањето на изградбата на гасоводот „Северен поток 2“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео за германски „Билд“. Америка смета дека проектот е ризик за Европа затоа што станува зависна од рускиот гас, а исто така претставува закана за Украина и сето тоа „длабоко вознемирува многу Германци“, вели Помпео.

„Се надеваме дека изградбата на„ Северен поток 2 “нема да заврши, работиме на тоа да обезбедиме создавање коалиција што ќе го спречи тоа“. „Се надеваме дека германската влада ќе дојде до истиот заклучок заради она што му се случи на Навални и заради реалните безбедносни закани за зависност од рускиот гас“, рече шефот на Стејт департментот.

Покрај САД, против гасоводот се спротивставуваат и Украина и неколку европски земји.

По инцидентот со рускиот блогер и опозиционер, се посилни се гласовите во Германија, па дури и во Европа, кои бараат запирање на проектот. Од друга страна, многумина укажуваат на последиците што Германија и компаниите учеснички би ги претрпеле како резултат на тоа запирање. Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека прашањето за Навални и проектот за гасоводот треба да се разгледуваат одделно.

Проектот „Северен поток 2“ подразбира изградба на две гранки на гасоводот, чиј вкупен капацитет ќе изнесува 55 милијарди кубни метри гас годишно, од брегот на Русија, преку Балтичкото Море, до Германија. Бројни европски компании учествуваат во изградбата на гасоводот.