Блиските “средби” на турските и грчките фрегати, кои предизвикаа големи тензии во источниот Медитеран во последните 24 часа, се заменети со воинствена реторика на официјалните претставници на Анкара, така што министерот за финансии Берат Албајрак рече дека е време новата генерација да ја плати цената на независноста.

Нашиот лидер не се откажа. Тоа е наша должност. Ако нè нападнат, ние ќе се одмаздиме. Ќе се бориме до крај – рече Албајрак, пренесува весникот „Хуријет“.

Изјавата на турскиот министер следеше по серија на слични зборови на претседателот Реџеп Таип Ердоган, кој ја предупреди Грција дека флотилата што го придружува истражувачкиот брод „Оруч Реис“ ќе се одмазди за секоја провокација од страна на грчките бродови.

Иако медиумите во Грција и во Турција известуваат за значително зголемен број борбени авиони во зоната каде се регистрирани неколку стотици инциденти во текот на изминатата година, се чини дека двете флота, по блиска средба меѓу фрегатите, сега се доволно оддалечени за да избегнат какви било идни проблеми.

Според сајтот “маринтрафик”, која го следи поморскиот сообраќај, турската флотила и бродот Оруч Раис се наоѓале на околу половина пат помеѓу Крит и Кипар во петокот попладне, со правење повремени збунувачки маневри.

Грчката „Та неа“ наведува дека „Оруч Реис“ го променил курсот за 180 степени, и дека следната дестинација на турската флотила не е сега позната.

„Оруч Реис“ го смени курсот само 24 часа по судирот на грчката и турската фрегата, што очигледно беше резултат на несмасното маневрирање, што подоцна доведе до сериозни обвинувања од двете страни и закани од Реџеп Таип Ердоган дека турските бродови би реагирале жестоко во следниот ваков инцидент.

Тензиите на линијата Атина-Анкара предизвикаа низа реакции, па Франција веднаш се застана со Грција и испрати носач на хеликоптери, фрегата и две „рафали“ до регионот. Атина беше поддржана и од Израел, додека Германија ги повика спротивставените страни да се вратат.

Во меѓувреме, Грција ги повика Американците да го засилат своето присуство во Источниот Медитеран. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Денидас побара позначаен ангажман на американските сили од американскиот државен секретар Мајк Помпео во Виена, јавува „Та неа“.


Напишете коментар