Девојче (14) е тешко повредено во понеделникот на училиште, во германскиот град Салцведел, кога пријател од својот клас ја прободел со нож во грбот.

Нападот се случил во училница, а според неофицијални информации, сè се случило за време на училишниот час. Девојчето е пренесено во болница со тешки телесни повреди.

Полицијата потврди дека нападот се случил, но тие не сакаа да дадат никакви детали за ова злосторство.

  • Истрагата сè уште трае, а мотивот за ова дело се уште не е познат. Ќе ја информираме јавноста кога ќе имаме повеќе детали – објави полицијата.