Кога за неколку часа ќе положи заклетва, новоизбраниот претседател Џо Бајден ќе добие нуклеарен „фудбал“ – необична чанта од 45 килограми, која секогаш е со претседателот и служи за команда и контрола на масивниот нуклеарен арсенал во земјата.

Воениот асистент кој го носи „фудбалот“ останува физички близок до претседателот, подготвен да изврши добро обучена кореографија за команда и контрола.

Магазинот Смитсониан објави дека официјалното име е „торба за итни случаи на претседателот“ и е направена од „цврста алуминиумска рамка, покриена со црна кожа“. Но, тие забележаа од списанието, за разлика од филмовите, нема големо црвено копче за започнување нуклеарна војна.

Сепак, за прв пат претседателот во заминување Доналд Трамп нема да му предаде црната кожна футрола на идниот претседател. Испораката обично се прави на церемонијата на инаугурацијата во американскиот Капитол.

Американски официјален претставник рече дека воен соработник ќе го следи Трамп до Флорида и дека Трамп ќе го задржи овластувањето да започне нуклеарен напад до среда во 11:59:59 часот. Физичкото излегување на Трамп од Вашингтон нема да влијае на неговиот авторитет за лансирање или пристап до фудбалот до пладне. (Постојат неколку фудбалски топки кои му овозможуваат на претседателот да започне воен удар за време на патувањето.)

Друг воен соработник со друг нуклеарен „фудбал“ ќе му ги предаде овластувањата на Бајден по заклетвата, рече официјалното лице, а воениот соработник кој е со Трамп ќе го врати фудбалот во Вашингтон.

„Фудбалот“ ќе му биде при рака на Бајден во среда напладне.

Пензионираниот адмирал на морнарицата Џејмс Ставридис, соработник на Ен-Би-Си Њуз, рече дека денес напладне по американско време, фудбалот што е со Бајден ќе стане оној што е „активен“.

„Непосредно пред да стане претседател, фудбалот се активира во негова непосредна близина“, рече Ставридис.

Белата куќа одби да даде коментар, велејќи дека станува збор за безбедносно прашање.