Европската ракометна федерација во соработка со клубовите и ТВ куќи кои ги имаат правата за пренос на натпреварите од ЕХФ лигата на шампионите ги одредија термините и саатниците за првите 10 кола од групната фаза за сезоната 2020/2021.

Од оваа сезона натпреварите во Лигата на шампионите ќе се играат преку недела во среда или четврток.

Единствено нема потврда за дуелот со Киелце од 8 коло што треба да се игра на 25 или 26 ноември. Се чека потврда и за саатницата.

Своите натпревари на домашен терен во СЦ „Јане Сандански” екипата на Вардар 1961 ќе ги игра во термин од 20,45 часот, со исклучок на дуелот со Киелце на 19 ноември што ќе се игра од 18,45 часот. Во тој термин ќе гостуваме и во Унгарија кај ПИК Сегед во рамките од 3 коло на 1 октомври.

Од сезонава лигата на шампионите ќе се игра само во две групи. Вардар е во група со: ПСЖ, Киелце, ПИК Сегед, Мешков, ПортоЕлверум и Флензбург.

1 коло – 16 септември
Мешков Брест – Вардар 1961 18,45 ч.

2 коло – 24 септември
Вардар 1961 – Елверум 20,45 ч.

3 коло – 1 октомври
ПИК Сегед – Вардар 1961 18,45 ч.

4 коло – 15 октомври
Вардар 1961 – Флензбург 20,45 ч.

5 коло – 22 октомври
Вардар 1961 – Порто 20,45 ч.

6 коло – 29 октомври
ПСЖ – Вардар 1961 20,45 ч.

7 коло – 19 ноември
Вардар 1961 – Киелце 18,45 ч.

8 коло – 25/26 ноември
Киелце – Вардар 1961

9 коло – 3 декември
Порто – Вардар 1961 20,45 ч.

10 коло – 10 декември
Вардар 1961 – ПСЖ 20,45 ч.


Напишете коментар