ВАШИГТОН ИЗГЛЕДА КАО РАТНА ЗОНА: У граду више војника него на Блиском истоку, престоница САД постала град духова (ФОТО)

ИНВАГУРАЦИЈАТА на Џо Бајден на која тој ќе положи заклетва како 46-ти претседател на САД почнува утре во 18 часот по европско време, ќе биде еден од најдобро чуваните настани во историјата на земјата, со повеќе американски трупи во Вашингтон отколку што во моментов се распоредени во Ирак, Авганистан и Сирија заедно.


Околу 25.000 припадници на Националната гарда се очекуваат утре во Вашингтон, а ФБИ објави дека ги проверува секој од нив. Американската јавност стравува од инфилтрирани и радикални лица во рамките на безбедносните и воените служби.

Главниот град на САД во моментов повеќе личи на воена сцена отколку на главниот град на највлијателната демократија во светот.

Доналд Трамп нема да присуствува на инаугурацијата и ќе биде првиот претседател по 152 години кој нема да го поздрави неговиот наследник. Последниот водач што се реши на тој потег беше Ендру Џонсон во 1869 година.