22-годишниот Векиќ нема прикажано многу во Загреб, но важи за ракометар со сериозен потенцијал. Дека е така говори фактот што тој се најде на поширокиот список на Лино Червар пред Европското првенство 2020 година. Векиќ е висок дури 210 сантиметри, тој треба да биде наследникот на Даинис Криштопанс, но задачата да се наследи Летонецот нема да биде нималку лесна. На позицијата десен бек покрај Векиќ, Вардар го има и Томислав Јагуриновски кој дојде од Металург.


Напишете коментар