Кандидатот за претседател Џо Бајден за време на предизборната дебата во Кливленд го нарече својот противкандидат на изборите во САД, Доналд Трамп, кученцето на Путин.

Предизборната дебата пред претседателските избори во Америка се одржа во знак на навреди, кавги и надвикување. Кандидатите меѓусебно се обвинија дека се лажговци, дека ја уништиле Америка, а Бајден во еден момент го нападна Трамп, но и Русија.

„Под овој претседател станавме послаби, поболни и понасилни. Му оставивме успешна економија, а тој уништи сè. Ние му се спротивставивме на Путин, а тој е неговото кученце. „Тој не му кажа ништо за тоа што им платија на талибанците да ги убијат нашите оперативци“, рече Бајден.