Во светски рамки, повеќе од 8,7 милиони луѓе се заразени со корона вирусот, а повеќе од 462.000 луѓе починале како резултат на КОВИД-19. Повеќе од 4,6 милиони луѓе се опоравиле, според податоците објавени на страницата worldometers. Повеќето пациенти и смртни случаи има во САД и Бразил.

Глобалната пандемија на коронарен вирус се забрзува, при што во текот на вчерашниот ден се регистрирани 150.000 нови случаи, најмногу во еден ден, изјави вчера генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус.

Скоро половина од пријавените случаи биле од американскиот континент, рече тој на виртуелен брифинг.

Светот е во нова и опасна фаза, а вирусот сè уште се шири брзо, тој сè уште е смртоносен, а повеќето луѓе сè уште се подложни на зарази, истакна Тедрос.

Ново жариште станува Мексико. Во Мексико, вчера 647 лица починале од вирусот корона, така што вкупниот број на загинати изнесува 20.394, соопшти Министерството за здравство на таа земја.

Нови 5.030 лица се заразени со вирусот Корона, а вкупниот број заразени е 170.485.
Мексико се најде на 14-то место во светот по бројот на луѓе заразени со вирусот на корона. Но, Владата соопшти дека реалниот број на заразени е веројатно многу поголем од официјалните бројки.


Напишете коментар