Последниот настап на „Слаткиот грех“ беше во 1994 година на концертот на Брена на Ташмајдан. После тоа, тие се повлекоа од јавната сцена, но некои членови продолжија да се занимаваат со музика.

Всушност, и денес постои бенд „Слатки грех“, но во нешто подмладена постава, и тие играат на свадби и разни прослави. Од старите членови остануваат само тапанарот Бранислав Мијатовиќ Мија и гитаристот Зоран Раданов Зоки, кои во моментов ги гледаме во емисијата „Никогаш не е доцна“.

Живојин Матиќ Жиле, клавијатурист, од овој популарен бенд во поранешна Југославија, сведочел за детали што досега не биле кажани во јавност, пишува ало.рс

ФОТО: ДАМИР ДЕРВИШАГИЌ

“Ја следев љубовта на Брена и Саша Поповиќ од самиот почеток. Јавна тајна е дека тие беа заедно шест години. Кога Брена раскина и отиде во Австралија на мечот на нејзиниот иден сопруг Боба, Саша сакаше да се самоубие … Тој беше плачеше очајно и не знаеше што ќе прави во врска со тоа – изјави Жиле.

Преземено од Вистина.мк