Пожар што избувна рано утринава во катедралата од 15 век во Нант на западниот дел на Франција, зад себе остави урнати витражи и уништени оргули, а официјалните лица се сомневаат дека пожарот бил подметнат.

Обвинителот Пјер Сене изјави дека избувнале три пожари во катедралата Свети Петар и Павле и се третираат како кривично дело, пренесува Ројтерс.

Се проценува дека штетата не е толку голема како што се чинеше на почетокот.

Во моментов, пожарот е ставен под контрола.


Напишете коментар