Тој рече дека во Србија има политичари и медиуми кои го политизираат случајот со криминалниот клан на Вељко Беливук со цел да ги повредат Вучиќ и неговото семејство, но исто така и Србија.

Српскиот министерот за внатрешни работи Александар Вулин изјави дека против него и претседателот Александар Вучиќ денес е поднесена кривична пријава бидејќи така тие се бранат од обвинувањата што може да се слушнат во делот на јавноста под контрола на Драган Ѓилас, иако полицијата и обвинителството знаат дека се тоа глупости.

Тие се обидуваат да направат од Вучиќ и мене шефови на мафијата, а ние ќе се браниме од тоа на сите начини што се дозволени со закон, рече Вулин, во врска со кривичната пријава поднесена против него и Вучиќ од потпретседателот на Српската напредна партија (СНС) Милош Вучевиќ и пратеникот од Движењето на социјалистите, Ѓорѓе Комленски.

Каква земја е Србија во која се шефот на државата е шеф на мафијата, а министерот за внатрешни работи ја чува кланицата во Ритопек, како што не напаѓаат. Нема инвестиции во таква држава, таа не може да го одбрани Косово, ниту Република Српска, нагласи Вулин.

На прашањето како се согласил да оди на полиграф и праша дали обвинителството ќе го повика, тој рече дека со нетрпение го чека тој момент.

Вулин повтори дека апсењето на групата Беливук е успех на српската служба, полиција и обвинителство и нагласи дека ФБИ конкретно не учествувала во ништо поврзано со апсењето на кланот Беливук.

Јас не сум голем фаворит на западните служби, особено официјалната политика на многу западни земји. Ако има трага од сомневање или доказ дека сум бил вмешан во било што незаконско на кој било начин, дали мислите дека тоа нема да биде објавено на насловните страници на сите медиуми, рече Вулин.