Фотографиите од преполните плажи во Велика Британија среде пандемија на вирусот корона го шокираа светот.

Додека земјата се бори да го доведе под контрола вирусот корона, а некои експерти велат дека веќе пристигнал вториот бран, голем број на Британци очигледно не се грижат за препораките.

Така илјадници луѓе во саботата и денес бараа освежување од топлината на плажите низ Велика Британија, а шокантни фотографии го обиколија светот.

Фотографии од преполни плажи, метеж и преполни паркинзи се раширија на социјалните медиуми.

Никој не се грижеше за социјалната оддалеченост и немаше збор за заштитни маски.

Саботата беше прогласена за најтопол ден во август во изминатите 17 години, а температурата надмина 36 степени Целзиусови на југоистокот на земјата.

Полицијата на Борнмут соопшти дека во саботата скоро сите плажи биле црвени на пријавата за пријавување, што значи дека „социјалното растојание не е можно“, пренесува Скај њуз.

Полицијата уште еднаш апелираше до луѓето да ги избегнуваат плажите.

Полицијата во Блекпул, исто така, објави голема гужва на плажите, додавајќи дека бројот на пријавени исчезнати деца е многу поголем од вообичаеното.

Во меѓувреме, се појавија информации дека Англија можеби ќе мора да затвори пабови за да им овозможи на училиштата повторно да се отворат во септември.

Британскиот премиер Борис Џонсон во петокот објави дека планираното олеснување на некои рестриктивни мерки ќе биде одложено поради зголемувањето на бројот на случаи на коронавирус.

Судејќи според фотографиите, Британците веќе заборавија на социјалната дистанца, како една од најважните мерки за спречување на ширење на вирусот корона.

Слична ситуација видовме пред неколку месеци и во другите делови на светот, на пример во Калифорнија, по што беа затворени одредени плажи.


Напишете коментар