Американскиот Стејт департмент започна со испраќање смс пораки во странство, вклучително и во Русија, како дел од програмата за барање на лицата кои се одговорни за мешање во изборите во САД.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека американските власти нудат награда од 10 милиони американски долари за информации за поединци кои, преку одредени криминални активности, се мешале во изборите во САД.

„Кога станува збор за Русија или други злонамерни лица, програмата„ Награда за правда “на Стејт департментот нуди награда до 10 милиони американски долари за идентификација или откривање на кое било лице кое, постапувајќи по нарачки или контрола на странски влади, се меша во изборите во САД со вклучување во одредени криминални сајбер-активности “, рече Помпео.

Во меѓувреме, беше прецизирано дека станува збор за компјутерски криминал.

После тоа, руските граѓани започнаа да примаат смс пораки со одредена содржина. Во американското Министерство за надворешни работи соопштија дека ова е кампања на повеќе јазици.

Коментирајќи ја иницијативата, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Соединетите држави, повикувајќи ги Русите за пари да разговараат за мешање во американските избори, всушност, безмилосно се мешаат во животот на руските граѓани и дека станува збор за вистински хибриден напад.

Последниве четири години, Америка ја обвинува Русија за мешање во американските избори.


Напишете коментар