Припадник на 63-та падобранска бригада го загуби животот додека изведувал скок со падобран. Според српските медиуми, се работи за 20-годишник од Врање. Надлежните органи се на местото на несреќата, истрагата е во тек.

Вицепремиерот и министер за одбрана Небојша Стефановиќ и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, испратија телеграми со сочувство до семејството на починатиот член на 63-та падобранска бригада.

Според медиумите, несреќата се случила кога наводно се заплеткал падобранот на војникот, но причината за смртта ќе биде потврдена дури по истрагата.

Медиумите јавуваат дека младиот човек живеел приватно во Ниш, а тој работи во падобранската бригада од октомври минатата година.

Неофицијално, денешниот скок беше дел од редовната обука со падобран и усовршување на припадниците на оваа елитна воена единица, а О.Т беше во групата падобранци на оваа бригада кои успешно изведоа еден од скоковите предвидени со обука со падобран пред десетина дена.

Последниот инцидент во оваа единица се случи во декември 2019 година, кога член на 63-та падобранска бригада, при првиот скок со падобран, слета на далноводите во близина на нишкиот аеродром, но за среќа тој не беше повреден во таа прилика.

Во септември 2020 година, се случи несреќа во регионот на Брасина, во близина на Мали Зворник, во која и двајцата пилоти на српската армија загинаа при падот на МиГ 21.

Во таа несреќа кај Мали Зворник загина пилот-мајор Дејан Крсник, кој беше командант на 4-та авијациска дивизија на 101-та ескадрила на борбената авијација.

Тогаш загина и пилотот, капетанот од прва класа, Звонко Васиљевиќ , тој бил помошник командант за разузнавачки и извидувачки работи на 101-та ловачко и авијациска ескадрила.