Претседателот на Барселона, Жозеп Бартомеу, си поднесе оставка.

Оваа информација прво ја пренесе TyC Sports, а потоа ја потврди Мундо Депортиво.

Оставката на Бартомеу следеше по барањето на Лионел Меси за раскинување на неговиот договор со каталонскиот клуб.

Тој, наводно, не е единствениот што си дал оставка, и некои други членови на одбор го сториле тоа.

Бартомеу беше назначен за претседател на Барселона во јануари 2014 година, наследувајќи го на таа позиција Сандро Росел.

На оваа оставка и предходеше најавата дека Лионел Меси по 20 години ќе ја напушти Барселона, пишуваат медиумите од Шпанија.

Новинарот Алфредо Мартинез на Твитер објави дека Меси побарал по факс раскинување на неговиот договор со Барселона.

Шпанските медиуми објавија дека Меси го побарал претседателот на Барселона, Жозеп Бартомеу и лично го информирал за неговата одлука.


Напишете коментар