По долгата пауза поради пандемијата на ковид-19, вечерва со два реванш-осминафинални меча, Манчестер сити – Реал (2-1) и Јувентус – Лион (0-1), продолжуваат и натпреварите во Лигата на шампионите (ЛШ) во фудбал.

Манчестер сити има резултатска предност пред дуелот со Реал, по триумфот во Мадрид во февруари, но тоа не мора да значи. ништо По паузата, Сити одигра 12 меча, од кои девет ги доби, а три загуби и беше многу „ранлив“ во контранападите. На последните 11 меча во евроконкуренција, тимот на Пеп Гвардиола не прими гол само на два меча и, имајќи ја предвид предноста од првиот меч, можно е да игра малку попретпазливо, што не е одлика на тимот.


Напишете коментар