Присутните на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, носеа црвена, бела и сина облека, но забележливо е дека имаше многу дами кои се одлучија за барем едно парче во виолетова боја.

Новоизбраната потпретседателка на САД, Камала Харис, на церемонијата носеше сино-виолетова облека.

Гардеробата на поранешната прва дама Мишел Обама и кандидатката за претседателски кандидат на Демократската партија за 2016 година, Хилари Клинтон, беше во виолетови нијанси.

Mišel Obama na inauguraciji Džoa Bajdena sa suprugom Barakom Obamom

Виолетовата боја е традиционално симбол на двопартизам во САД, бидејќи претставува мешавина од црвена (републиканска) и сина (демократска) боја.

Ni Hilari Klinton nije odolela ljubičastoj boji