Јајцата се наведени како една од најдобрите намирници за првиот утрински оброк. Истражувањата покажуваат дека јадењето јајца го зголемува чувството на ситост, го намалува внесот на калории во следните оброци и помага во одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта и инсулин.

Антиоксиданси

Јајцата се најдобар извор на колин, хранлива состојка слична на витамини од групата Б, многу важна за здравјето на мозокот и црниот дроб. Понатаму, тие содржат лутеин и зеаксантин, антиоксиданти кои помагаат во спречување на болести на окото, како што се катаракта и макуларна дегенерација.

Холестерол

Иако тие се богати со холестерол, јадењето јајца кај повеќето луѓе нема да ги зголеми нивото на холестеролот. Напротив, јадењето цели јајца може да помогне во регулирање на т.н. лош (ЛДЛ) холестерол и го зголемуваат ХДЛ холестеролот и со тоа придонесуваат за здравјето на срцето. Од три големи јајца ќе добиеме 20 грама многу квалитетен протеин.

Тие помагаат при слабеење

Американските научници дојдоа до заклучок дека ако комбинирате нискокалорична диета и пилешки јајца за појадок, ќе изгубите тежина двојно побрзо. Овој појадок ќе ве засити и ќе ви овозможи да го намалите внесувањето храна во текот на денот.