Путин учел од глувците како да се бори: “Од прва рака”-западните служби сега одново ја читаат биографијата на рускиот “хазјаин” (фото)

0

Западните медиуми потсетија на еден од интересните факти од животот на Владимир Путин, тврдејќи дека тоа е сега исклучително важно за разбирање на неговата политика.

Рускиот претседател Владимир Путин во својата биографија „Од прва рака“ раскажа анегдота од детството која го научи како да се однесува во стресни ситуации.

Денес, во средиштето на тензиите меѓу Западот и Русија, во кои Украина би можела да стане сцена на борба, експертите велат дека оваа анегдота може да даде подобар увид во неговите размислувања.

Во подрумот имаше стаорци. Јас и моите пријатели ги тепавме со палки. Еднаш најдов џиновски стаорец и почнав да го бркам додека не го турнав во ќош. Немаше каде да бега. Потоа нагло се крена на задните нозе и се упати кон мене. Тоа се случи сосема неочекувано и за момент бев шокиран. Ја сврте ситуацијата и тој почна мене да ме прогонува. Тој скокна по скалите зад мене, но јас бев за момент побрз и му ја треснав вратата пред носот – рече Путин.

Тој призна дека научил неколку лекции од тоа непријатно искуство.

Најважната лекција е – кога сте заробени, не дозволувајте стравот да ве парализира. Нека ви стане извор на храброст – истакна тој и откри како подоцна го утврдил тој материјал за време на обуката за агент на тајната служба.

Во опасни ситуации човек мора да биде напнат за да реагира на соодветен начин. Тоа е многу важно. Не се предавајте на ситуацијата, туку изненадете го вашиот противник. Стани кога мисли дека ќе се предадеш. Бидете внимателни и верувајте во вашата шанса кога другиот е целосно убеден во својата победа – изјави еден од најмоќните луѓе на денешницата.

Рускиот претседател, кој му пркоси на Западот и за кого поранешната германска канцеларка Ангела Меркел на самитот на Г7 во 2014 година рече дека никој не знае кој ќе биде неговиот следен потег, истакна дека тешко го доживеал „понижувачкиот распадот на СССР“ и дека неговиот политички приоритет е да го спречи натамошниот колапс на Руската империја.

Извесно време се надевав дека економскиот раст и развојот на демократските структури ќе го запрат процесот на распаѓање. Сепак, животот и практиката покажаа дека тоа не беше така – изјави тогаш Путин.

Хрватскиот Вечерњи лист забележува дека биографијата на шефот на Кремљ може да му послужи на Западот подобро да го разбере Путин.