Вие имате прво да ја знаете вистината

Музејот на Порше слави 50 години од првиот 911 со ознака RS (фото)

Посетителите на музејот на Порше во Цуфенхаузен имаат можност да го видат секое Porsche 911 со значка RS (RennSport) на едно место, вклучувајќи го и оригиналниот прототип што ја започна приказната за RS. Зад името "Духот на Карера РС“

Илјадници луѓе протестираат во Мадрид против енергетската криза и високата инфлација

Во Шпанија се одржаа првите големи демонстрации против енергетската криза и високата инфлација што започна со руско-украинската војна. Илјадници луѓе кои учествуваа во демонстрациите одржани во главниот град Мадрид, на покана на

Ким Кардашијан ја прославија облините, а сега на социјалните мрежи ја критикуваат дека е слаба…

Ким Кардашијан неодамна се појави видно послаба и предизвика различни реакции, а многумина на социјалните мрежи го исмеваа нејзиното слабеење. Трендот на тенкост од почетокот на 2000-тите се врати, а во трендот се приклучи и жената која

Во Русија приведени и 730 демонстранти

Повеќе од 730 лица се приведени на денешните протести во Русија против мобилизацијата, соопшти руското движење за заштита на човековите права ОВД-Инфо. Според ОВД-Инфо има апсења во 32 града низ Русија, од Санкт Петербург до Сибир.

Украинската армија повратила нови територии во источниот дел на земјата

Украинската армија денеска соопшти дека ја презела контролата врз уште еден град во источниот регион Доњецк, што беше под контрола на руските сили. – Украинската армија повторно ја зазеде Јацкивка, соопшти преку телевизијата Олексиј

Верстапен може да собори пет рекорди во Ф1

Холандскиот возач Макс Верстапен е на добар пат да ја одбрани шампионската титула во Ф1. Тој води во вкупниот шампионат со 335 бодови, втор е Шарл Леклер со 219, а трет Серхио Перез со 210. Сепак, возачот на Ред Бул може да собори

УЕФА двојно го казни Келн – ќе бидат ослабени против Партизан

Европското раководно тело на фудбалот го казни германскиот Келн поради нередите на неговите навивачи на натпреварот од првото коло од групата Д на Конференциската лига. Потоа на трибините на стадионот "Алијанц“ во Ница дошло до тепачка

Една шолја од овој напиток дневно го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар

Најновото истражување покажа дека е доволно да се испие една шолја наутро, а пожелно е да се воведе оваа навика пред спиење. Пиењето само две шолји ви помага да живеете подолго, а ние зборуваме за црн чај. Во студија објавена во

Племе во кое се живее до 120 години, преживува во тешки услови и има тајна за долговечноста (Видео)

Во долината на реката Хунза во истоимената област во Пакистан живее доблесен и горд народ. Овој дел од земјата е во голема мера оддалечен од светот, од цивилизацијата е одделен со остри и високи планини, највисоки во светот. Овој навидум