Нутриционист открива три намирници кои се одлични за целокупното здравје

Целокупното здравје во голема мера зависи од урамнотежена исхрана која ги обезбедува сите потребни хранливи материи. Редовното консумирање на свежо овошје и зеленчук, интегрални житарки и посни протеини е од суштинско значење за одржување на телото во топ форма. Затоа нутриционистката Емили Инглиш истакна три намирници кои секогаш ги има во фрижидерот за подобро целокупно здравје.

Таа зборуваше за Mirror за тоа како фокусирањето на здравјето на цревата е клучно за да се живее здрав и жив живот. Кога го прави неделното купување на храна, таа размислува да додаде многу бои во оброците, наместо да размислува за калории.

,,Не живеејте во страв од тоа што не треба да јадете, фокусирајте се на она што можете“, советува таа. Ова се три намирници кои таа особено ги истакна.

1. Грчки јогурт

„Можете да го купите во кој било супермаркет, а тоа е супер разноврсна состојка,” вели Инглиш.

Додава дека грчкиот јогурт има калциум, витамини од групата Б и протеини, што е одличен начин да се добијат многу хранливи материи од само една храна.

2. Претходно подготвени протеини

„Тие се лесни и одлична опција кога сте притиснати за време. Купувањето претходно подготвени извори на протеини, вклучувајќи ракчиња, пилешко, лосос, шунка или тофу, е брз начин да се засили салатата или сосот од тестенини“, објаснува Инглиш.

3. Црвена пиперла

“Црвената пиперка е полн со витамин Ц. Всушност, има повеќе витамин Ц од портокалот. Овој едноставен и евтин зеленчук е одличен за имунитет и колаген. Пиперките може да се варат или да се јадат сирови”, вели нутриционистот. Плус, додава, тие се совршени за потопување во хумус, па можете да ги зграпчите набрзина или да ги земете за ручек.

„Вашата исхрана е клучна за сè во животот“, заклучил Инглиш.