Тренчевска: Да ја подигнеме свеста за булингот за да овозможиме мирно детство за сите деца

- Да ја подигнеме свеста за булингот за да овозможиме мирно детство за сите деца, истакна вечерва министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска. - Децата од детското драмско студио – „Неврленд“ вечерва одиграа една

Реал Мадрид ќе потроши речиси 400 милиони евра на трансфери ова лето

- Новинарот Хосеп Педрол за ТВ „Ел Чирингуито“ ја именуваше сумата што Реал Мадрид е подготвен да ја потроши за трансфери ова лето. Се информира дека мадридскиот клуб за време на овој преоден рок ќе потроши речиси 400 милиони

ДОМ поддржува влез на ВМРО-ДПМНЕ во Владата за продолжување на евроинтеграциските процеси

На денешната седница, Извршниот одбор на ДОМ дискутираше за актуелната политичка состојба во земјата. ДОМ ја поздравува одржаната лидерска средба помеѓу премиерот и претседател на СДСМ, Ковачевски и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,

Словенечката Влада усвои закон за дигитализација на здравството

- Словенечката Влада усвои еден од првите нацрт-закони во рамките на здравствената реформа планирана во земјата - законот за дигитализација на здравствената заштита, објави словенечкиот портал 24ур. Законот е предложен од

Комисија на ОН го обвини Израел за делегитимирање на палестинските организации за човекови права

- Истражната комисија при Советот за човекови права на ОН денеска го обвини Израел за „делегитимирање и замолчување на граѓанското општество“ со тоа што ги забрани палестинските организации за човекови права и ги означува нивните

Ковачевски: Имаме силна и конкретна поддршка од САД за членство на земјата во ЕУ

- Ова е период кога треба да ги донесеме клучните одлуки за забрзување на евроинтеграцискиот процес, бидејќи ЕУ е нашиот единствен пат, порача премиерот Димитар Ковачевски во објава на Фејсбук по средбата со вршителот на работите во

Бислими: Србија сака со „Заедницата“ да внесе Тројански коњ во Косово – доказ е нон-пејперот на САНУ

– Косовскиот вицепремиер и главен преговарач во дијалогот со Србија, Бесник Бислими вели дека барањата на Белград за формирање Заедница на општини со мнозинство Срби во Косово (ЗСО) немаат за цел интегрирање на локалните Срби во државата,

Германија се залага за реформи за државјанство, за да се справи со влошениот недостаток на…

- Германија продолжува со плановите за реформирање на застарениот Закон за државјанство, потег вкоренет во настојувањето на земјата да привлече квалификувани работници за да се справи со влошениот недостаток на квалификувана работна сила.

Погледнете како е уапсен монструмот кој во Франција избоде деца: 2 полицајци едвај го држат, а…

Мигрантот од Сирија кој утринава со нож избоде осум деца и возрасни во францускиот град Анеси е уапсен веднаш по бруталниот напад. На социјалните мрежи се појави видео од апсењето на напаѓачот. На видеото се гледа како тројца полицајци

Чадот над САД и Канада може да остане во воздухот и во текот на викендот

- Чадот што се шири од шумските пожари во Квебек и Нова Шкотска стигна до Северна Каролина и северна Европа, каде што може да остане во воздухот до викендот. На мапите за квалитетот на воздухот, виолетова боја го означува