Англичаните тврдат! Уапсени шест српски државјани!

Според англиските новинари, а се повикуваат на нивната и германската полиција, уапсени се шестмина српски навивачи.

Англиски „Мирор“ тврди дека на шестмина српски државјани им е одземена слободата поради инцидентот во Гелзенкирхен.

Десетици полицајци беа на терен кога изби проблемот, а извори од британската полиција соопштија дека се уапсени вкупно шест српски навивачи“, пишуваат тие.

Да потсетиме, претходно денеска нашите навивачи мирно седеа во кафуле и пиеја пиво пред мечот со Англија, за во еден момент да бидат нападнати од група од неколку десетици хулигани. Тие храбро нападнаа, но побегнаа со свиткани опашки кога Србите возвратија.

Денеска од 21.00 часот на програмата е натпреварот против Англија. Станува збор за натпревар од првото коло од групата Ц на Европското првенство во Германија.

Четири дена подоцна „орлите“ од 15 часот ќе играат против Словенија во Минхен, а потоа на 25 јуни во истиот град ќе се сретнат со Данска од 21 часот.