Активна Категорија

Политика

ВИДЕО | Сиљановска-Давкова на аудиенција кај папата, средба со Радев не е остварена, изразена…

За поддршката за евроинтеграцијата на земјава, но и на целиот Западен Балкан, како и за актуелните светски случувања денеска во Ватикан разговарале претседателката Гордана Сиљановска-Давкова и поглаварот на Римокатоличката црква,

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ќе ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Новата влада се очекува да биде формирана до 20 јуни и веројатно ќе ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата на опозициските партии на Албанците „Вреди“ и Движењето ЗНАМ. Ова на својот профил на социјалната  платформа Икс го напиша пратеникот

Таравари: Се уште немам решено дали ќе бидам министер за здравство

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари нема решено дали ќе биде во идниот владин состав како министер. Тој потврди дека дел од пишувањата на некои медиуми за распределба на владините ресори и функционерски места се точни.

Определени мерки за претпазливост за Иџет Мемети

По предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Скопје денеска определи мерки за претпазливост за Иџет Мемети, второосомничен во истрагата

По прегласувањето во ИЕ 6 „Европски фронт“ изгуби, а „Вреди“ доби еден мандат, без промени во ИЕ 5

Според првичните резултати по прегласувањето во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 на Парламентарните избори 2024 Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ останува со 58 пратенички мандати, додека

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска со аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск официјално ја почнува неколкудневната посета на Ватикан и Рим во рамки на чествувањето на 24 Мај, Денот на

БЛИНКЕН: САД не ги поддржуваат нападите на Украина врз Русија

Соединетите држави не ги поддржуваат украинските напади длабоко на руска територија, рекол државниот секретар Ентони Блинкен во изјавата. „ Во однос на поддршката и овозможувањето напади надвор од Украина, тоа не е она што го правиме.

Норвешка ги заострува ограничувањата за влез на руските граѓани

Почнувајќи од следната недела, Норвешка ќе ги заостри ограничувањата за влез на руските граѓани, соопшти денеска норвешката влада. „На руските граѓани кои доаѓаат во Норвешка за туристички и други несуштински цели ќе им биде одбиен

Силјановска Давкова со честитка до припадниците на влашката заедница по повод 23 Мај – Националниот…

Честитки до припадниците на влашката заедница по повод 23 Мај – Националниот ден на Власите, пишува на сцоцијалната мрежа на Фејсбук претседателката не Република Македонија проф.д-р Гордана Силјановска Давкова. Честитки до припадниците

КИНА ЗА ПРВ ПАТ ВЕЖБА ОПШТ НАПАД! Ненајавени маневри околу Тајван, островот опколен, НОВИ ЦЕЛИ…

Кина ги започна дводневните воени вежби околу Тајван како „строга казна“ за „сепаратистичките дејствија“ на администрацијата на островот, кој Пекинг го смета за кинеска територија. Кинеските државни медиуми тврдат дека десетици борбени