Активна Категорија

Занимливости

Науката, наводно, блиску до генетско пресоздавање на исчезнатата птица додо

- Новата компанија „Колосат бајосајенсес“ (Colossal Biosciences) од Далас, САД, соопшти дека науката е блиску до лабораториско испилување на додо - птица што исчезнала во 17. век. Имено, научниците сметаат оти успешно го дешифрирале

Срцевите удари драстично се зголемуваат по пандемијата

Објавена е нова студија што го поврзува зголемувањето на бројот на срцеви удари со последиците од ковид-19. Студијата беше спроведена од институтот за срце „Смит“ во медицинскиот центар „Сидарс-Синаи“ и беше објавена во „Џрнал оф медикал

СКАНДАЛ ЈА ПОТРЕСЕ БРИТАНИЈА! Министерката ФАТЕНА со скап РОЛЕКС, а ЗБЕСНУВА кога работниците бараат…

Британската министерка за образование Џилијан Киган изјави дека е „економски неодржливо“ да се исполнат барањата на синдикатот на наставниците што штрајкува, а во исто време таа е на удар на критиките за скапиот часовник што го носи.

Подарил автомобил од 200.000 долари на ДВОЈНО ПОМЛАДA ДЕВОЈKA – Живее во луксуз, а жените се…

Иако има 56 години, неговиот животен стил е како да живее во дваесеттите! Италијанскиот милионер Џанлука Ваки , во последните неколку години се најде во центарот на вниманието на светските и домашните медиуми, кога беше откриено каков

Научниците откриваат зошто со годините потешко поднесувате АЛКОХОЛ И МАМУРЛУК!

Повеќе не можете да пиете како порано! Ако сте од оние кои се почесто откриваат дека повеќе не можат да го издржат излегувањето како порано - сега ќе знаете зошто. Порано можеше да излезеш и да пиеш до сабајле, а утредента да се

НАТАША СПИЕЛА СО ТРОЈЦА МАЖИ ВО ИСТО ВРЕМЕ! Забременила, а потоа почнал ВИСТИНСКИ ПЕКОЛ „Морав да…

Неверојатно! Исповедта на Наташа Мекманус која ја сподели на еден портал ја шокираше јавноста, а со своето искуство покажа дека е многу непромислена, поради што научи голема лекција. Имено, бидејќи била привлечна и пожелна, се

Кои се трите основни особини на психопатите?

Дејвид Вилсон, професор по Криминологија на Универзитетот на Бирмингем, говори за главните особини и својства на психопатите и зошто на некои луѓе им се симпатични и ги привлекуваат. За „Дејли мејл“, тој вели дека веројатно сите сме

Златото скокна на осуммесечен максимум! Научете како да тргувате со цената на златото

Од 3 ноември до денеска цената на златото поскапе над 19%. Додека трговците со злато знаат дека сегашната нестабилност на пазарот е предност за цената на златото, сезонската побарувачка за злато исто така поддржува повисоки цени. Двата

РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕТО – Како додавањето млеко во кафето може да му помогне на вашето тело

Новото истражување спроведено од Универзитетот во Копехаген тврди дека додавањето млеко во кафе може да му помогне на вашето тело при борбата со воспаленија и дека воопшто може да придонесе за подобро здравје. Додавањето млеко во вашето

35 отсто од мочуриштата во светот исчезнале во последните 50 години

– Сметани за најзагрозените екосистеми во светот, 35 отсто од мочуриштата во светот исчезнале во последните 50 години, според веб-страницата на Светскиот ден на мочуриштата, пренесува Анадолу. По повод Светскиот ден на мочуриштата, кои