Вие имате прво да ја знаете вистината

АМЕРИКАНЦИТЕ ГИ КРИЕЛЕ КАКО ЗМИJA НОЗЕ: Русите ги уништиле засолништата на ОПАСНАТА група за која се…

Моќна акција на руските авиони за напад Ка-52 во сирискиот Ал Танф Руски воени авиони неутрализираа единица на бригадата на маченици Ал Карџатаин, наводно поддржана од САД, во близина на југоисточниот сириски регион Ал Танф, каде што

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Бугарската владина агенција „Патна инфраструктура“ објави дека денеска распишала јавен тендер за избор на изведувач за изработка на идејно-технички проект со детален распоред – план за парцела за изградба на автопатот „Ѓуешево – Дупница “.

Макрон ја нарече Русија „колонијална сила“ за време на посетата на поранешна француска колонија

Францускиот претседател ја оцрни Русија како „колонијална империјална сила“ за време на посетата на Бенин, со кој Франција владееше со децении. Со одлуката „да нападне соседна земја за да ги брани нејзините интереси таму... Русија е една

Марк Цукерберг и Присила Чан го продаваат домот во Сан Франциско за 31 милион долари

Зделката е најскапа во градот досега оваа година Марк Цукерберг и Присила Чан продале една од нивните домови во Сан Франциско за 31 милион долари, потврди портпаролот на семејството. Зделката ја означува најскапата продажба во Сан

БРО за медиумските објави за новите наставни програми: Се пласираат погрешни информации

По објавите во некои медиуми дека според новите наставни програми за основно образование децата во второ одделение ќе учат за идентитети, Бирото за развој на образованието (БРО), кое деновиве ги објави наставните програми за второ и петто

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5 проценти

Основната каматна стапка останува непроменета на ниво од 2,5 проценти, а понудата на благајничките записи исто така останува непроменета и изнесува 10 милијарди денари, информира денеска Народната банка. – При носењето на ваквата одлука

Бесконечно лето: Кипар има една од најдолгите сезони на плажа во Европа за капење во доцната сезона

Минатата година околу ова време дождот паѓаше толку силно во Манчестер што не бев сигурен дека авионот ќе може да полета. Но, околу четири часа подоцна слетавме во Ларнака и беше како летното сонце никогаш да не заминало. Наместо топлата

Додека Хрватска се приклучува кон еврото, кои 7 земји од ЕУ сè уште користат сопствена валута?

Европската унија и даде зелено светло на Хрватска да почне да го користи еврото од следната година. Земјата ќе им се придружи на 19 други земји-членки на ЕУ кои ја користат валутата. Таа ќе ја усвои валутата од 1 јануари 2023 година, што

Зошто Кина не може да ги покаже своите борбени способности?

Прашањето е дали кинеските воздухопловни сили имаат доволно борбени авиони од петта генерација за да постигнат воздушна супериорност како поддршка на амфибиски напад врз Тајван? Одбранбениот уредник на американското списание The

Тајван тврди дека воените вежби на Кина се шаблон за инвазија

Министерот за надворешни работи на Тајван рече дека Тајван нема да биде заплашен без оглед на континуираните воени маневри и кршењето на неофицијалната линија за одвојување во Тајванскиот теснец. Министерот за надворешни работи на