Активна Категорија

Свет

Кина прва во светот според одливот на богати граѓани

Кина ќе го заземе првото место во светот по одлив на милионери, со 15.200 богаташи кои оваа година ја напуштиле земјата, објави консултантската компанија „Хенли и партнери“. Првите пет земји со најголем број богати граѓани кои ја

Воен аналитичар: Израелската армија сака да ја напушти Газа

Израелскиот воен аналитичар Амос Харел денес изјави дека армијата сака да се повлече од Газа, но дека премиерот Бенјамин Нетанјаху „има други идеи“. Во аналитичка статија во израелскиот дневен весник „Хаарец“, Харел рече дека Нетанјаху

Лавров: Методите на израелската армија за уништување на Хамас се неприфатливи, тие убиваат цивили

- Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека акциите на Израел во Појасот Газа го спречуваат одржливиот мир на Блискиот Исток. „Методите што ги користи израелската армија за уништување на Хамас се неприфатливи.

Соларната енергија ќе генерира 20% од глобалната електрична енергија при летниот солстициум

- Сончевата енергија се очекува да генерира до околу една петтина од електричната енергија на глобално ниво во денешниот летен солстициум на северната хемисфера, се вели во денешниот извештај на тинк-тенк организација од Лондон. „Во

По уште еден израелски напад на Рафа стотици Палестинци повторно бегаат, обидувајќи се да најдат…

- Стотици Палестинци вчера започнаа да ја напуштаат областа Ал-Маваси во западниот дел на Рафа, по уште еден смртоносен израелски напад на тоа подрачје. Најмалку 25 Палестинци се убиени, а 50 ранети кога израелските сили гранатираа

Гори станбено-деловна 26-катница во Астана, ангажирани 72 пожарникара

-Во главниот град на Казахстан, Астана, попладнево избувна пожар во станбено-деловен објект лоциран веднаш до трговскиот центар Кан Шатир, соопшти Министерството за вонредни ситуации на Казахстан. Според соопштението, се запалил

ПРИНЦОТ ВИЛИЈАМ КАКОВ ШТО ДОСЕГА НЕ СТЕ ГО ВИДЕЛЕ: Го запали интернетот со роденденскиот танц, СКОКА…

Принцот Вилијам во петокот го прослави својот 42 роденден на концертот на Тејлор Свифт во Лондон. Роденденот го прослави во друштво на своите деца принцот Џорџ (10), принцезата Шарлот (9) и принцот Луис (6). Досега немаше официјални

Луизијана стана првата држава која дозволи хируршка кастрација на педофили

Луизијана стана првата американска држава во која судот ќе има право да нареди хируршка кастрација на лица кои се прогласени за виновни за сексуално насилство врз деца. Тој вид на казна е познат во други земји каде има построгите мерки

Фараж: Западот ја испровоцира војната во Украина со проширување на ЕУ и НАТО на исток

Лидерот на британската десничарската Реформска партија, Најџел Фараж денеска изјави дека Западот ја испровоцирал војната во Украина со проширување на Европската унија и НАТО на исток. „Се разбира (рускиот претседател Владимир) Путин е

„ ЧОВЕК ФРЛАЛ МЕБЕЛ ОД 20-ти КАТ “ Случајни минувачи барале засолниште, драмата траела половина час,…

Полицијата уапси човек кој фрлал мебел од висококатница во Њујорк ! Жан Оливие (33) влегол во деловна зграда на Менхетен по што, според локалните медиуми, се качил на терасата на 20-тиот кат и фрлил маси и столови на улица. На снимката