Активна Категорија

Свет

ЕП ја доведува во прашање способноста на Унгарија да биде кредибилен претседател на Советот на ЕУ

Европскиот парламент денеска со 442 гласа „за“, 144 „против“ и 33 воздржани усвои резолуција во која го доведе во прашање унгарското претседателство со Советот на ЕУ закажано за следната година. Европратениците ја нагласуваат важната

Јенс Столтенберг: “Безбедноста на Украина мора да биде гарантирана по завршувањето на војната“

Безбедноста на Украина мора да биде гарантирана по завршувањето на војната, но сојузниците во НАТО се уште работат на деталите како да го направат тоа, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Треба да бидеме

ШТО СЕ СЛУЧУВА !? Полска ја затвори границата за камиони од Белорусија и Русија 

Полска денеска ја затвори својата источна граница со Белорусија за белоруски и руски камиони, трактори и тешки возила со приколки и полуприколки регистрирани во која било земја, објави полската новинска агенција ПАП. Полско-белоруската

Русија го суспендира договорот со Украина за соработка во Азовското Море и Керченски Теснец

Руската Државна Дума денеска усвои закон со кој се суспендира договорот меѓу Русија и Украина за соработка во Азовското Море и Керченски Теснец. Предлог-законот беше поднесен во Долниот дом на рускиот Парламент на 24 мај од

Столтенберг: Сојузниците се согласуваат Украина да стане членка на НАТО

Сите сојузници на НАТО се согласуваат Украина да стане членка на алијансата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. - Сите сојузници се согласуваат дека Москва нема право на вето за проширување на НАТО.

Билстром: Шведска ги исполни сите услови за членство во НАТО

Шефот на шведската дипломатија денеска оцени дека неговата земја ги исполнила сите услови за членство во НАТО, апелирајќи до Турција и Унгарија да се откажат од противењето, а генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави дека

МААЕ: Иран ги расчисти сомнежите за збогатување ураниум

Иран ја расчисти загриженоста за две исклучително важни прашања што ги покрена Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во врска со високо збогатен ураниум и локацијата каде е пронајден вештачки произведен ураниум. Во

Украинскиот претседател Зеленски на европскиот самит во Молдавија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна на самитот на европските лидери во Молдавија, каде беше пречекан од молдавската претседателка Маја Санду. Зеленски и се заблагодари на Молдавија што ги прими Украинците кои

СЕ ПОЈАВИ ВИДЕО КОЕ МЕНУВА СЕ?! Трамп призна дека чувал документ за можен напад на нуклеарна сила

Претставник на Трамп не одговори веднаш на барањето за коментар. Федералните обвинители имаат аудио снимка од поранешниот американски претседател Доналд Трамп како признава дека чувал доверлив документ на Пентагон. Наводно,

НОВИ САНКЦИИ ЗА РУСИЈА: Еве што му подготвува Европската унија на Путин

Новиот пакет санкции се фокусира и на механизмите за заобиколување на веќе постоечките санкции. Европската унија се обидува да го зголеми опсегот на санкциите против Русија со цел да ги таргетира лицата кои се вмешани во наводното