Кинеските хакери “растураат”, нападнати се НАТО но и Секретаријатот за евроинтеграции на…

Протечените датотеки го прикажуваат опсегот на понудени и купени услуги, со податоци собрани од цели ширум светот. Големото протекување податоци од кинеска фирма за сајбер безбедност откри дека државните безбедносни агенти плаќаат

Герасимовски: Комерцијална банка донираше имот на Општина Центар за изградба на јавна зелена…

По барање на Општина Центар, Комерцијална банка донираше имот за изградба на јавна зелена површина за жителите на улица „Киро Крстевски Платник“, во близина на поликлиника Идадија. „Упатувам благодарност до Комерцијална банка што преку

Во Медитеранот од “морето расте” нов Дубаи, ќе донесе нови 8 милиони туристи, потпишан е…

Очекуваат 8 милиони туристи годишно по завршувањето на градот. Обединетите Арапски Емирати и Египет се договорија да изградат нов град на медитеранскиот брег на северноафриканската земја, а богатиот фонд на Абу Даби ADQ соопшти дека ќе

Американците ги открија бројките за нивниот најнов борбен авион, сите се зачудени од неговата брзина…

Брзината што ја постигнува најновата верзија на познатиот Ф-15 е 2,9 маха, односно околу 3580 километри на час на ниво на морето. Американскиот борбен авион F-15EX, познат и како F-15 Eagle II, може да достигне брзина од речиси 3 мах

Али Ахмети или Абаз Џука се плаши да не заврши како Хашим Тачи – Албин Курти сака да го…

Појавувањето на косовскиот премиер, Албин Курти во политичките разврски во Македонија дефинитивно го вознемири, го направи политички нервозен, па дури и го исфрли од политичка рамнотежа лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Под покровителство на

Нови моменти во истрагата околу инцидентот во Мош: Кадрите на министерот Панче Тошковски не сакале…

Молкот во МВР по повод случувањата во неделата наутро, пред или внатре (!?) во ноќниот клуб Мош, го прекина денес дополнитрелниот заминик министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев кој за инциндентот, кога поранешен полициски

Во Германија не може да се влезе со стариот македонски пасош

Македонскиот пасош со старото име можеби се уште е во употреба во дел од европските земји, но не и во Германија. Дипломатски извори за Дојче Веле објаснуваат дека со пасошот без уставното име не може да се влезе во Германија, доколку

Дејвид Бекам повеќе не личи на себе, шоуто му го украдоа забите: А еве зошто Британците од синоќа го…

Познатиот фудбалер и модна ѕвезда Дејвид Бекам беше брилијантно стилизиран на синоќешното доделување на наградите БАФТА во Лондон. Пред почетокот на церемонијата тој се сретна со принцот Вилијам кој по долги години на овој настан пристигна

Мајкл Џ. Фокс ја расплака публиката: Во инвалидска количка го објави победникот на БАФТА

Легендарниот актер Мајкл Џ. Фокс доби овации од публиката, односно филмските ѕвезди, на доделувањето на Британските Оскари (БАФТА) во неделата, излегувајќи на сцената во инвалидска количка за да го прогласи победникот во категоријата

Ништо од помирувањето: Мелина и Харис Џиновиќ не успеаја да го спасат бракот, последниот обид заврши…

Иако се чинеше дека тие двајца ќе издржат заедно и покрај големата разлика во години, тоа не се оствари.Мелина и Харис Џиновиќ се обидоа на сите начини да го спасат бракот, но не успеаја. Последниот обид во серијата беше договор за