БАЈДЕН ПРВ АМЕРИКАНСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ЈА ПОСЕТИ ПАПУА НОВА ГВИНЕЈА: Има намера да остане на пат од Хирошима на самитот на Г7

0

Американскиот претседател Џо Бајден планира да ја посети пацифичката земја Папуа Нова Гвинеја во втората половина на овој месец како прв американски претседател , соопшти денеска Белата куќа.

Бајден има намера да остане во Папуа Нова Гвинеја на пат од Хирошима , од самитот на групата Г7 на најразвиените земји, до Австралија, каде што се одржува самитот на лидерите на групата Quad.

Бајден во Папуа ќе се сретне со премиерот на таа земја Џејмс Марапе, но и со други шефови на држави и влади; Пацифички островски држави.

Целта е да се продолжи размената на мислења започната на првиот историски самит на САД и Пацифичките држави во Вашингтон минатата есен.

Ќе се разговара за зајакнување на соработката во решавањето на предизвиците со кои се соочува регионот, како што се климатските промени, заштитата на морските ресурси и еластичниот и инклузивен економски развој.

Во соопштението се додава дека САД, како земја на Тихиот Океан, се длабоко историски и човечки поврзани со островите на Тихиот Океан и дека оваа посета, прва на американски претседател, ќе го продлабочи тоа партнерство.

Самитот на групата Г7 ќе се одржи од 19 до 21 мај, а на 24 мај во Сиднеј ќе започне самитот на лидерите на алијансата Quad, која ја сочинуваат САД, Австралија, Јапонија и Индија.