Белата куќа: Шведска треба да стане членка на НАТО што поскоро

– Соединетите Американски Држави (САД) сметаат дека Шведска треба да стане членка на НАТО „што е можно поскоро, без одлагање“, истакна Белата куќа .

Говорејќи на брифингот, портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, рече дека претседателот Џо Бајден ќе продолжи да биде „многу јасен во врска со тоа“.

„Продолжуваме со комуникациите со Туркије во врска со тоа, но едноставно немам временска рамка за споделување“, одговори таа на прашањето дали Шведска ќе добие зелено светло пред Самитот на НАТО следниот месец во Вилнус, Литванија.

„Сè уште се надеваме дека ова ќе се заврши“, додаде таа.

Претходно турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган говореше за процесот за зачленување на Шведска во НАТО во претседателскиот авион при враќањето од својата прва странска турнеја во Турската Република Северен Кипар и Азербејџан по реизборот.

„Каде е антитерористичкиот крак на НАТО? НАТО треба веднаш да се справи со ова. Откако не се справи со ова, не можеме да ја третирање [Шведска] во Вилнус посебно“, рече Ердоган.

Турскиот претседател го повика Стокхолм да ги засили полициските сили за да ги спречи терористите на ПКК да дејствуваат во Шведска.

– Важноста на дипломатијата со Кина –

САД ќе продолжат со разговорите со Народна Република Кина за решавање на проблемите, изјави Жан-Пјер.

„Кина ќе продолжи да биде главен играч на светската сцена и ќе продолжи да презема провокативни чекори“, рече таа и додаде дека САД веруваат дека „интензивната конкуренција бара интензивна дипломатија“.

Портпаролката истакна дека најодговорен пристап е решавањето на тензиите и расчистувањето на погрешните перцепции со Кина, и дека во интерес на САД е да се обидат да најдат начин да работат заедно со администрацијата во Пекинг.