БИЛА ЛУДО ВЉУБЕНА ВО ХИТЛЕР И НЕГОВА ЖЕНА САМО 1 ДЕН

0

Поминаа 90 години откако германскиот диктатор и лидер на Нацистичката партија дојде на власт. Најсуровата личност во германската историја, Адолф Хитлер , го заврши својот живот на 30 април 1945 година, заедно со неговата сопруга Ева Браун , за која во 2014 година беа откриени информации кои предизвикаа огромна контроверзија.

Ева Браун е родена во 1912 година во Минхен, таа беше сопруга на Хитлер еден ден.

Браун беше ќерка на учител во училиште. Посетувала бизнис школа, но секогаш претпочитала спорт, односно атлетика. Работела како рецепционерка во болница, а потоа се вработила како асистент на нацистичкиот фотограф Хајнрих Хофман, во чија продавница го запознала Адолф Хитлер. Тоа беше во 1929 година. Ева се заљубила на прв поглед во фирерот, кој ја претставил како господин Волф, име кое нацистичкиот водач го користел од безбедносни причини.

„Таа сонуваше за уметничка кариера во фотографија или филм. Беше 12 години постара од мене и како дете ја обожавав. Не беше суетна, но беше свесна за влијанието на нејзината сонлива убавина врз другите. Уште тогаш беше полна со живот и женствена и веќе свесна за својот изглед. Кога го запозна Хитлер, беше здрава, млада, полна со живот и љубопитна за светот“, вели братучетката на Ева Гертруд Вајкер во интервју за Ангела Ламберт.

Ева го опиша Хитлер како „љубезен старец со смешни мустаќи и голема капа“. Диктаторот се заљубил во неа откако била убиена неговата роднина Гели Раубал, ќерка на неговата полусестра во која бил многу вљубен. Постојат претпоставки дека ја убил или наредил да ја убијат.

Ниту таа, ниту неговото семејство не ја поддржуваа нивната врска.

Ева Браун

„Почитуван господине Хитлер! Ви благодарам многу што ме поканивте во театарот. Беше убаво. Не можам да ја заборавам оваа вечер. Ме дели од среќата да се сретнам повторно. Твојата Ева“, напиша таа во едно писмо.

Хајнрих Хофман, кој бил сведок на нивната врска, верувал дека 23 години помладите Ева и Хитлер нема долго да бидат заедно.

Од 1931 година, Ева почнала да оди во куќата на Хитлет. Анџела Ламберт напишала во својата книга: „Можеби тогаш, или набргу потоа, Ева ја изгубила невиноста поради него. Таа тогаш имаше 19 години“.

Хитлер сè уште немал време за својата љубовница, поради што таа се обидела да се самоубие во 1931 година. Тоа го направила и во 1935 година, кога сфатил дека тоа може да предизвика скандал, па изнајмил стан за Ева и нејзината сестра Гретл.

„Само што му испратив решително писмо. Прашање: „Дали тој ќе придаде важност на ова?“. Па, ќе видиме. Ако не добијам одговор пред вечер, ќе пијам 25 таблети и мирно ќе спијам во друг свет“, напишала Ева која во својот дневник забележала:

„Времето е прекрасно, а јас, љубовница на најголемиот човек на светот, седам овде и го гледам сонцето низ прозорецот. Како може тој да биде толку простак и да ме остави?“.

Хитлер бил импотентен, и и дозволил на Ева да биде интимна со други мажи?

Постојат конфликтни приказни за сексуалниот живот на Адолф Хитлер и Ева Браун. Ана Марија Зигмунд, експерт за Третиот Рајх, рече дека овие односи се хармонични.

Сепак, постојат индикации дека Хитлер бил импотентен, поради венерични болести или неразвиеност на половите органи.

„Фирер само ми рече да најдам некого бидејќи повеќе не може да ме задоволи како маж“, напишала Ева.

Исто така, постои приказна раскажана од професорот Томас Лундмарк, авторот на биографијата на Ева Браун, кој вели дека Адолф и Ева никогаш немале секс бидејќи боледувала од синдромот Мајер-Рокитански-Кустер-Хаузер, кој се карактеризира со отсуство или неразвиеност на матката и вагината. Сексуалниот однос е невозможен или крајно болен, а постојат претпоставки дека Ева била оперирана поради овој проблем.

Ева Браун

Бункерска свадба

Ева се преселила во бункерот на Хитлер во Берлин во 1945 година, каде што го прославила неговиот роденден на 20 април.

Свадбата се одржа во тесна просторија по полноќ на 29 април 1945 година.

Ангела Ламберт го опиша тоа вака: „Кога тој пристигна, таа го виде пред себе Фирер, но не и Фирер што го познаваше, водачот пред кој трепереше цела Германија и половина Европа, но свиткан, слаб човек со растреперени раце и седа коса (…)

До него, ентузијастички насмеана, стоеше убава жена (…) Таа носеше елегантен темносин фустан со светки и црни велур чевли Ferragamo (…).

Кога невестата го потврдила изводот за брак: од радост, расеаност, а можеби и од навика – потписот го започнала со буквата „Б“, која ја пречкртала. На крајот напишала: „Ева Хитлер роденото Браун“.

Последните часови на Ева Браун и нацистичкиот водач Адолф Хитлер

Книгата „Последниот ден на Хитлер: минута по минута“ ги опишува последните часови на Ева и Хитлер,

„14 часот – Хитлер руча со Ева Браун, со која е во брак неколку часа, и со две секретарки. Со секретарките ручаше од есента 1942 година, набргу по почетокот на битката за Сталинград. Дотогаш тој секогаш јадеше со своите помошници, но нивните разговори за тоа што станува најкрвавата битка во историјата го дели од неговата храна.

Секретарите имаат должност да бидат со него на секој оброк и утрински чај. Не смеат да зборуваат за проблематични теми.

– Никогаш нема да паднам во рацете на непријателот, мртов или жив. Наредувам да ми го запалат телото за никој да не го најде – рекол Хитлер.

– Сакам да бидам убав труп. Ќе го земам отровот. Се прашувам дали боли. Се плашам од долго страдање. Подготвена сум да умрам херојски само за да не се повредам – ​​вели Ева и на секретарките им покажува мала лимена кутија со ампула отров што ја чува во џебот од фустанот“, стои во книгата. Понатаму е опишано:

“Ева Хитлер едвај спиеше. Таа трча кон градините на Канцеларијата за да го види сонцето за последен пат. Градината е целосно уништена од бомбардирањето, а небото е покриено со чад од битката за Рајхстагот. Таа се двоуми пред да се врати во бункерот.

Ева Браун, Адолф Хитлер

Половина час подоцна, Хитлер го направи истото.

Набргу потоа, меѓу бетонските ѕидови на бункерот ќе се слушне звук на истрел од пиштол, кој ќе одекнува низ целиот свет“, објави Дејли Мејл.

Последното писмо на Ева Браун

Од бункерот Ева и праќала писма на својата пријателка Херти Шнајдер. Писмата ги објави Ана Марија Зигмунд, експерт за Третиот Рајх, која ги добила од наследниците на Шнајдер и верува дека се автентични.

„Поздравете ги сите мои пријатели. Умирам како што живеев: Знаеш дека не ми е тешко“, беше последната порака на Ева Браун.

Писмата беа објавени во книгата „Нацисти“ во 2013 година.

Информации за нејзиното потекло

Следната година, ДНК анализата на влакната од четката утврдила дека Ева Браун е Еврејка од лозата на нејзината мајка, односно дека нејзиното потекло потекнува од групата Ашкенази, од која потекнуваат дури 80 Евреи.

Адолф Хитлер наредил да се убијат милиони и милиони Евреи.