Борел: Путин ја гранатира Украина за да ја зајакне својата кандидатура за реизбор за претседател на Русија

Во пресрет на зимата и за да ја зајакне својата кандидатура за реизбор за претседател на Русија, (Владимир) Путин се обидува да даде нов поттик на војната во Украина, повторно изведувајќи ракетни напади врз Киев, погодувајќи цивилни цели, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, на прес-конференција по денешната средба на европските министри за надворешни работи во Брисел.

– Треба да направиме се за Путин да не надвладее, додаде тој.