ВИДЕО | “ГО УНИШТИЈА!“ – Објавени морничави фотографии од државникот чија земја Владимир Путин ја нападна во 2008 година: “Изгуби 60 килограми, не личи на човек…“

0

Кога поранешниот претседател на Грузија, Михаил Саакашвили (55 г.), се појави во јавноста за прв пат по неколку месеци, изгледаше многу слаб и измачено, што предизвика загриженост за тоа како го третираат во притвор.

Михаил Саакашвили беше речиси непрепознатлив кога во понеделникот се појави на судското рочиште преку видео врска, пишува весникот The Guardian.

Загриженоста ја поттикна Украина – чиј државјанин е Михаил Саакашвили – да побара од грузискиот амбасадор да оди во Тбилиси и да помогне во „спасувањето“ на поранешниот претседател.

слика
Михаил Саакашвили

Михаил Саакашвили, кој беше претседател од 2004 до 2013 година, беше уапсен по враќањето од егзил под обвинение што групите за човекови права ги нарекоа политички мотивирани. Докторите рекоа дека Михаил Саакашвили тешко се разболел во притвор, иако грузиските власти велат дека тој добива соодветна медицинска нега.

Говорејќи преку видеоврска на судското рочиште за наводите за „злоупотреба на положбата“, Михаил Саакашвили ја подигна мајцата за да покаже дека му се гледаат ребрата и дека генерално изгубил многу килограми. 

Потполно невин човек е задржан во притвор. Јас не направив никакво кривично дело“, изјавил Михаил Саакашвили, како што пренесуваат неколку независни ТВ канали.

Тој во моментов се наоѓа во цивилна болница, каде што бил префрлен минатата година по 50-дневен штрајк со глад во знак на протест против притворот. 

Затворањето нема да ме скрши. Ќе бидам активно вклучен во грузиската политика“, порачал тој.

Претседателот на УкраинаВолодимир Зеленски, изјави дека од грузискиот амбасадор во Киев ќе биде побарано „да ја напушти Украина во рок од 48 часа за да се консултира со неговата земја“ за третманот на Михаил Саакашвили.

Володимир Зеленски сака Михаил Саакашвили, кој има украинско државјанство од 2019 година, да биде префрлен во клиника во Украина или некаде на Запад. Тој ја повика Грузија да и го предаде Михаил Саакашвили на Украина. Од изјавата на Володимир Зеленски не беше јасно дали грузискиот амбасадор е официјално протеран.

Министерот за надворешни работи на УкраинаДмитро Кулеба, изјави дека амбасадорот ќе дојде во неговата канцеларија во вторник.

Утре наутро грузискиот амбасадор ќе дојде во Министерството за надворешни работи. Ќе разговараме со него, а тој ќе замине во Грузија“, напиша Дмитро Кулеба во објава на социјалните мрежи.

Киев го обвини Тбилиси дека се повеќе соработува со Москва.

Володимир Зеленски ја обвини Русија дека го „убила“ Михаил Саакашвили „со помош на грузиските власти“.

слика
Михаил Саакашвили

Две групи на доктори, едната основана од грузиски борец за човекови права, а другата од американски експерти, соопштија дека здравјето на Михаил Саакашвили продолжило да се влошува откако тој го прекинал штрајкот со глад.

Американските доктори кои лично го прегледаа Михаил Саакашвили рекоа дека неговата влошена здравствена состојба е резултат на „тортура“ во притвор и дека тој итно треба да биде префрлен во болница во странство.

Политичарот, кој некогаш тежел повеќе од 100 килограми, изгубил околу 60 килограми додека бил во затвор, тврдат докторите. Да потсетиме дека, според претходните извештаи, траги од жива и арсен биле откриени во косата и ноктите на Михаил Саакашвили.

ЕУ и САД ја повикаа Грузија да му обезбеди третман на Михаил Саакашвили и да ги заштити неговите човекови права, а Amnesty International го опиша третманот на Михаил Саакашвили како „еклатантна политичка одмазда“.

Михаил Саакашвили беше претседател на Грузија од 2004 до 2013 година, што го вклучува и времето кога Русија ја нападна Грузија во 2008 година, а за време на два мандата водеше прозападна политика, туркајќи ја земјата кон НАТО и ЕУ. Поради јавните изјави со кои се осудува режимот на рускиот претседател, Михаил Саакашвили стана личен непријател на Владимир Путин. Тој избега од Грузија во 2014 година и следните речиси седум години ги помина во егзил во Украина, каде накратко беше назначен за гувернер на регионот Одеса. Во 2018 година, грузискиот суд во отсуство го осуди на шест години затвор под обвинение за злоупотреба на власта. Михаил Саакашвили ги отфрла обвинувањата, тврдејќи дека тие се политички мотивирани. Поранешниот претседател беше уапсен во октомври 2021 година, набргу по враќањето во Грузија за да ја зајакне својата партија Обединето национално движење и оттогаш тој е во притвор.