ВИДЕО | СИЛНО НЕВРЕМЕ ЈА ПОГОДИ ПОЛСКА – Две лица тешко повредени, а неколку илјадници домови оставени без струја, погледнете!

0

Илјадници домови во Полска останаа без струја во понеделникот по силното невреме и обилните врнежи од дожд во текот на викендот, соопштија властите, пренесуваат тамошните медиуми.

Во североисточниот регион Подлаские, 7.500 домови беа оставени без струја во понеделникот, соопшти комуналното претпријатие PGE, а во блиската област Вармија-Масурија, бројката беше 5.000.

Силно невреме во неделата ги зафати сите делови на земјата. Полската противпожарна служба соопшти дека била повикана на околу 2.500 интервенции.

Од невремето се повредени две лица. Во Вроцлав дрво паднало врз автомобил и повредило едно лице, додека во Гизико гранка која паѓала удрила маж.

Во јужните планини Крконоше, превентивно е евакуиран камп со околу 200 извидници во близина на Шкларска Пореба, објави медиумската агенција PAP повикувајќи се на официјални извори.

Предвиденото невреме со грмотевици во Варшава заврши само со слаб дожд.

Предупредувањата за невреме со грмотевици сè уште се во сила за балтичкиот брег на Полска во понеделник.