Висок руски функционер го нарече германскиот министер за надворешни работи „крајна и корисна будала“

Дмитриј Медведев предупредува дека ако се случи Трета светска војна, сè ќе се претвори во прашина.

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност во саботата ја нарече германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок „крајна и корисна будала“.

„Превлива фраза: „Ние водиме војна против Русија, а не еден против друг. Зарем не е одлично кога германскиот министер за надворешни работи е толку крајна и корисна будала“. На својот англиски Твитер профил напиша Дмитриј Медведев.

Неговиот твит беше одговор на Баербок кој ја употреби фразата на седницата во средата на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур.

Германското Министерство за надворешни работи во четвртокот соопшти дека обезбедувањето поддршка за Киев не ја прави Германија страна во конфликтот во Украина.

Во петокот, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, побара германскиот амбасадор да дојде во Москва за да го разјасни статусот на Германија за руско-украинската војна поради контроверзните изјави на германското Министерство за надворешни работи и неговиот министер.

Во посебна изјава на Телеграма, коментирајќи ги повиците од Велика Британија да го испрати целото оружје со кое располага НАТО во Украина, Медведев рече дека „заштитата на Украина… нема да го спаси расипаниот Стар свет од одмазда“.

„Ако започне Третата светска војна, тогаш, за жал, нема да биде на тенкови, па дури и на борци. Тогаш сигурно сè — (ќе се претвори) во прашина“, рече тој.

Британскиот весник „Дејли телеграф“ претходно објави извештај во кој се тврди дека Лондон може да размисли за испорака на борбени авиони за Украина доколку Русија ги повлече трупите од земјата.