ВЛАДИМИР ПУТИН ТЕСТИРАШЕ ЕДНО ОД НЕГОВИТЕ НАЈМОЌНИ ОРУЖЈА – Нуклеарната подморница “Цар Александар III“ ја заврши својата мисија

Новата руска подморница со нуклеарен погон „Цар Александар III“ изврши успешно пробно лансирање на балистичката ракета „Булава“, дизајнирана да носи нуклеарни боеви глави, соопшти во неделата Министерството за одбрана на Русија.

Истрелувањето на балистичка ракета е последниот елемент од тестот, по што ќе се донесе одлука за прифаќање на крстосувачот во морнарицата“, соопшти Министерството за одбрана на Русија во објава на социјалната мрежа Телеграм.

Претседателот на РусијаВладимир Путин инсистира Русија да го задржи своето нуклеарно одвраќање за да се спротивстави на, како што ги нарекува, растечките безбедносни закани, додека врските меѓу Москва и Запад паднаа на ново најниско ниво поради руската војна во Украина во 2022 година.

Интерконтиненталната балистичка ракета, лансирана од подводна позиција во Белото Море во близина на северниот брег на Русија, погоди цел оддалечена илјадници километри на полуостровот Камчатка на далечниот исток на Русија, се вели во соопштението.

Министерството за одбрана на Русија не соопшти кога било извршено тестирањето.

Стратешкиот ракетен крстосувач од класата „Бореј“ е опремен со 16 ракети „Булава“ и модерно оружје за торпедо.

Во декември Владимир Путин присуствуваше на свеченото спуштање на подморницата „Цар Александар III“ во морето, објави државната медиумска агенција ТАСС.

Воената морнарица има во служба три подморници со нуклеарен погон од класа „Бореј“ – едната е при крај со тестирањето, а уште три се во изградба, соопшти Министерството за одбрана.

Ракетата „Булава“ долга 12 метри, која има проценет дострел од околу 8.000 километри и може да носи до шест нуклеарни боеви глави, стана камен-темелник на поморската рака на руската нуклеарна тријада.