“ВОЗДУШНА ПРЕСМЕТКА“ – Погледнете ја деталната симулација од инцидентот над Црното Море: “Јасно е што сакал да направи рускиот пилот!“ (видео)

0

Во вторникот руски воен ловец Su-27 пресретна американско воено беспилотно летало MQ-9 Reaper и го погоди неговиот пропелер, по што беспилотното летало се урна во Црното Море. 

Два руски авиони Su-27 пресретнаа американски „шпионски“ дрон, а еден од нив се судри со него во 07:03 часот по средноевропско време.

Неколку минути пред судирот, руски борбени авиони отвориле оган на MQ-9 и летале пред него со небезбедни маневри, се вели во соопштението на американската војска.

Американската телевизија CBS објави анимирана симулација на инцидентот кој се случил над Црното Море. Видеото ја прикажува точната ситуација опишана погоре – руски борбен авион поминува под американски дрон и потоа го напаѓа.

Американците тврдат дека рускиот пилот всушност сакал да лета пред дронот, но прерано почнал да го крева „носот“ на авионот и случајно го закачил дронот. Американците тврдат дека немале друг избор освен да го урнат дронот во Црното Море.

Еден ден по инцидентот, рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов го повика Вашингтон да ги прекине „непријателските“ летови во близина на границите на Русија.

Русија соопшти дека нејзините борбени авиони не дошле во контакт со американско беспилотно летало кое се урна во Црното Море, велејќи дека дронот паднал поради „остри маневрирање“.

Москва објаснува дека руските ловци забележале американско беспилотно летало како се приближува до руската граница во областа на полуостровот Крим.

Руските ловци не го употребија своето оружје, не стапија во контакт со дронот и безбедно се вратија на матичниот аеродром“, соопшти Министерството за одбрана на Руската Федерација.