ВОЈНАТА СЕ СЕЛИ И ВО ВСЕЛЕНАТА !? Американците објавија загрижувачки извештај: “Русите имаат нуклеарно оружје за кое немаме одговор…“

„САД го информираа Конгресот и нивните сојузници во Европа за рускиот напредок во новото нуклеарно оружје во вселената дизајнирано да ја загрози широката американска мрежа на сателити“ – вака започнува на главната приказна на New York Times (NYT), која сугерира дека терминот „геополитички конфликт“ можеби е малку застарен бидејќи глобалниот конфликт што избувна откако режимот на Владимир Путин ја нападна Украина се чини дека се движи во вселената. 

Веднаш по тезата дека Русија развила нуклеарно оружје за вселената, угледниот американски весник објаснува како тие можат да ја уништат цивилната и воената комуникациска инфраструктура и да го загрозат разузнавачкиот надзор, како и да го загрозат функционирањето на американските командни центри. 

Во овој момент, САД немаат способност да ги бранат своите сателити од такво оружје“, изјавил неименуван поранешен функционер за NYT.

слика

Тоа го покренува прашањето дали Русија се подготвува да се откаже од договорот од 1967 година за забрана на нуклеарно оружје во орбитата. Засега нема информации колку Русија е блиску до лансирање нуклеарно оружје во вселената.

Конгресот и европските сојузници се информирани по мистичен повик на републиканскиот претставник Мајкл Тарнер, претседател на Комитетот за разузнавање, Белата куќа да ја декласифицира информацијата, без да објасни за што точно се работи.

Значи, имаме ситуација во која САД имаат потешкотии да го контролираат растот на воените тензии со Кина, нејасно е како ќе заврши крвавиот конфликт во Украина, во кој одамна беа избројани повеќе од 500.000 жртви, додека бројот на териториите каде што е неопходна Армијата се зголемуваат од недела во недела. Американската интервенција поради израелската одмазда во Појасот Газа (Иран, Ирак, Сирија, Јемен, Либан…), и одеднаш светот доби информација дека нешто се подготвува на работ на универзумот. Сето ова се случи за време на мандатот на Џо Бајден, чија администрација наводно е бесна што Мајкл Тарнер побарал декласификација на овие информации.

Загриженоста за ставање нуклеарно оружје во вселената датира од пред 50 години; тоа беше дури и тема на епизода од ‘Star Wars‘ во доцните 1960-ти, токму кога договорот стапи на сила. САД експериментираа со верзии на технологијата, но никогаш не беа распоредени. Русија ги развива своите вселенски капацитети со децении. Американските воени претставници предупредија дека и Русија и Кина се движат кон поголема милитаризација на вселената, при што сите три суперсили работат на начини да се заслепат една со друга. Извештајот објавен минатата година го истакна развојот на Русија оружје за да ги заслепи другите сателити, но истакна дека Русија се воздржува од користење на целиот опсег на антисателитски способности што ги развила. Поставувањето нуклеарно оружје во вселената би било значаен напредок во руската технологија и потенцијално драматична ескалација. Договорот за вселената забранува нуклеарно оружје во вселената, но Русија излегува од многу договори за контрола на оружјето од Студената војна, гледајќи ги како ограничување на нејзиниот најважен извор на воена моќ“, пишува New York Times.