“ВО РОК ОД 48 ЧАСА“ – Појасот Газа паѓа во рацете на Израел !?

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека се подготвени да започнат борби во градот Газа во рок од 48 часа.

ИДФ проценува дека силите во Појасот Газа во рок од 48 часа целосно ќе го опколат градот Газа и ќе почнат да се борат“, пишуваат новинарите од терен, пренесуваат странските медиуми.

Во извештајот се наведува дека израелските власти планираат на овој начин целосно да ги уништат борците на Хамас, како и да ги уништат нивните тунели и воени објекти.

ИДФ верува дека е можно да се постигне целта на Владата за уништување на Хамас, но за тоа ќе биде потребен долг временски период: од неколку месеци до една година, па дури и повеќе. За да се исчисти област од терористи, потребно е да се дејствува внимателно и релативно бавно“, објаснуваат авторите на публикацијата.

Претходно беше објавено дека копнените сили на израелските одбранбени сили (ИДФ) ја презеле контролата врз воениот камп на Хамас во Појасот Газа. Наведено е дека на територијата на комплексот има набљудувачки пунктови, полигони за обука на милитантите, како и подземни тунели за терористите.

Милитантите на Хамас го нападнаа Израел на 7. октомври. Првиот ден испукаа илјадници проектили, упаднаа во земјата и зедоа стотици заложници. Израел го нарече нападот војна и одговори со започнување на операција во Појасот Газа.