ВО СТИЛОТ НА НЕГОВИОТ ПРИЈАТЕЛ ЗОРАН ЗАЕВ – Алексис Ципрас поднесе оставка како лидер на партијата по потопот на изборите: “Тој беше еден од најмладите грчки премиери“

0

Алексис Ципрас се повлече од функцијата претседател на левичарската партија СИРИЗА во четвртокот по тешкиот пораз на парламентарните избори: „Дојде време да се започне нов циклус“, изјави Алексис Ципрас во телевизиско обраќање, додавајќи дека реформите во партијата се неопходни.

Предводена од Алексис Ципрас, СИРИЗА дојде на власт во 2015 година во екот на длабоката економска криза во Грција, возејќи се на бранот гнев против мерките за штедење и спасувачките пакети поддржани од Европската унија и Меѓународниот монетарен фондСИРИЗА загуби од Нова демократија на премиерот Киријакос Мицотакис во 2019 година.

На изборите во неделата СИРИЗА освои само 17,8 отсто од гласовите, додека Нова демократија 40,5 отсто. „Негативниот резултат може – и мора – да стане почеток на овој циклус“, вели Алексис Ципрас и додава дека се повлекува за да го отвори патот за избори за нов партиски лидер, нагласувајќи дека тој нема да биде кандидат. „Горд сум на се што се случи“, нагласи тој во обраќањето.

На овој тежок пат имаше компромиси, тешки одлуки, повреди и исцрпеност, но тоа беше патување кое остави белег во историјата“, заклучува тој.

Кога беше избран за премиер на 40-годишна возраст, Алексис Ципрас, инженер по обука и поранешен член на комунистичката младина, беше еден од најмладите грчки премиери досега. Иако веднаш кажа дека мерките за спас и штедење ја водат Грција во хуманитарна катастрофа, по неколкумесечни жестоки борби со другите земји од еврозоната, Алексис Ципрас беше принуден да воведе контрола на капиталот во јуни 2015 година.

Тој победи на референдумот во јули со кој ги повика Грците да го отфрлат пакетот за спас на ЕУ, но подоцна го смени курсот и потпиша построга програма еден месец подоцна. Откако заврши третиот и последен спасувачки пакет на Грција во 2018 година, земјата го врати пристапот на пазарот, го намали рекордниот долг и економскиот раст треба да го надмине просекот во еврозоната. Како резултат на тоа, гневот на јавноста стивна.

По изборите без парламентарно мнозинство во мај, на кои СИРИЗА беше втора, политичките аналитичари кажаа дека СИРИЗА не сфатила дека гласачите се оддалечуваат од кризните времиња.