Во 10 часот ќе продолжи седницата на Собранието за реконструкција на Владата

 Седницата на Собранието по полноќ продолжи со меѓусебни обвинувања меѓу власта и опозицијата. Пратениците од опозицијата со обвинувања за лошата економска состојба, нефункционалноста на институциите, неспособноста на власта да се справи со корупцијата, незавршувањето на капиталните проекти, повторувајќи го ставот дека реконструкцијата на Владата не е во интерес на граѓаните, но на пазарење за функции и лични интереси.

Во еден момент дојде до тепачка меѓу претседателот на Собранието Талат Џафери и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, кој претходно во својот говор од говорницата го спомена синот на Џафери.

По кратката расправа и интервенцијата на координаторот на групата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ситуацијата се смири и продолжи расправата за разрешувањето на министерот одговорен за дијаспора, Џемаил Чупи.

Претходно пратениците од македонската опозиција го обвинија премиерот дека не се грижи за македонската дијаспора и прашаа зошто не предлага нов министер за дијаспората во периодот, како што рекоа, „кога некои земји ни го негираат идентитетот“.

На ова премиерот одговори дека Владата, државата се грижи за секој член на дијаспората, без разлика каде живее, додавајќи дека само ВМРО-ДПМНЕ е таа што се обидува да ги уништи добрососедските односи.

„Во врска со прашањата за дијаспората, овде сакам многу јасно да кажам, Македонци има во Америка, Канада, Германија и Швајцарија, Австралија, Грција, Бугарија, Србија, Албанија и во Косово, а секаде се Македонци кои зборуваат македонски јазик. јазик, за кој сме многу горди. Земете ја снимката од МНР пред само две недели и видете каква помош е испратена во Албанија за Македонците кои живеат таму“, рече Ковачевски.

Се уште не е завршена расправата за разрешувањето на министерот без фотелја Џемаил Чупи од Алтернатива, додека на прелиминарните седници расправата за разрешување на неговите сопартијци, министерот за здравство, Беким Сали и министерот за информатика. и Администрација, Адмирим Алити, беше заокружен, кој ќе биде заменет со кадарот на новиот коалициски партнер – Алијанса за Албанците.

На дневен ред на 104. седница се и именувањата на новите министри, Фатмир Меџити за министер за здравство, Азир Али за министер за информатичко општество, Кренар Лога за министер за правда и Каја Шукова за министерка за животна средина.

Во рамките на оваа седница треба да бидат разрешени замениците министри за одбрана, за земјоделство и за образование и наука, Башким Хасани, Абдулшјкур Абедини и Љуљзим Алиу.

104. седница почна на 13 февруари, додека Собранието претходно ги констатираше оставките на министерот за правда Никола Тупанчевски и на министерот за животна средина Насер Нуредини, како и на замениците министри за здравство Владимир Рендевски и за правда Агим Нухиу.

Седницата ќе продолжи денеска во 10 часот, додека покрај оваа седница беше закажана и седница за прашања од пратениците.