„Големиот говор“ на Орбан го блокираше Европскиот парламент?

На обидите на унгарскиот премиер Виктор Орбан да им се обрати на европратениците на инаугуративната пленарна седница на новоизбраното собрание во Стразбур наиде на „против“ шефовите на парламентите.

И се вели дека ова е направено „во неможноста да се најде простор за да се смести на агендата“, изјавија за Euronews два извори запознаени со ова прашање.

Со долга конвенција, на шефовите на влади им се дава можност да се обратат до Парламентот кога ќе го преземат следното претседавање со Советот на ЕУ, поставувајќи ја својата шестмесечна агенда на врвот на преговорите за меѓувладината политика и одговарајќи на прашања од европратениците.

Изворите рекоа дека Орбан му рекол на парламентот дека би можел да се појави пред пленарната седница во вторник или среда (16-17 јули) следната недела за да ја претстави агендата на унгарското претседателство, кое Будимпешта го даде слоганот „Направи ја Европа повторно голема“.

Сепак, Конференцијата на спикерите – шефовите на политичките групи кои го поставија дневниот ред – рече дека тогашното собрание нема простор во распоредот, се согласија двата извора.

Првиот извор за Еуроњуз изјави дека работата на Парламентот е повеќе од вообичаено, обвинувајќи го Советот дека не ги слушал советите на Парламентот за времето на европските избори.

„Пред пет години, во 2019 година, можевме да го прифатиме претстојното финско претседателство за време на последниот летен пленум бидејќи изборите се одржаа во мај, што ни овозможи да одржиме два пленарни пред летото“, рече изворот. „Предупредивме дека јунските избори ќе имаат последици по нашата програма.

Првиот извор додаде дека новиот парламент треба да се конституира со гласање за претседател и четиринаесет потпретседатели, за кои треба да бидат достапни вторник и среда.

Четврток е отворен за гласање за потврда за повторно назначување на Урсула фон дер Лајен за претседател на Европската комисија.

Петок – иако теоретски достапен, не беше возможен за Орбан, според првиот извор.

Дневниот ред за пленарната седница следната недела ќе биде финализиран овој четврток (11 јули) за време на конференцијата на лидерите на пратеничките групи.

„Можно е да има сместување во последен момент“, додаде првиот извор.

Но, портпаролот потврди дека јулските пленарни седници се резервирани за „конституирање на Парламентот и избор на претседател на Европската комисија (во очекување на потврда од Конференцијата на претседатели во четврток)“.

Затоа, унгарското претседателство најверојатно нема да ја претстави својата програма пред европратениците пред септември, изјави портпаролот, цитиран за Euronews.

Орбан се прогласи за единствен лидер на ЕУ „во пријателски односи“ со двете најистакнати авторитарни влади во светот и во последните денови оствари ненадејни посети на Русија и Кина за да разговара за мировното решение за Украина, по средбата со украинскиот претседател во Киев. .

Тој се очекува да биде во САД на самитот на НАТО по 75-годишнината.

Посетата на Орбан на Москва предизвика реакции од Украина и другите европски лидери, но унгарскиот премиер го оправда патувањето како „контакт напор“.

„Бројот на земји кои можат да разговараат со двете завојувани страни се намалува“, рече тој. „Унгарија полека станува единствената земја во Европа која може да разговара со секого.