Големи проблеми за социјалната мрежа Твитер! Како Илон Маск им се ‘одмазди’ на папата Франциско, Бијонсе, Кристијано Роналдо и многу познати личности !?

0

Социјалната мрежа Твитер почна да ги отстранува сините ознаки (верификации) од профилите на корисниците кои одбиле да ја платат месечната претплата за оваа ознака, а меѓу нив се профилите на познати личности како Кристијано РоналдоЏеј ЗиДоналд Трамп, па дури и папата Франциско.

Според весникот The Sun, најновото „бизарно“ ажурирање е дел од планот на сопственикот Илон Маск да поттикне повеќе луѓе да се регистрираат за опцијата „Twitter Blue“ (верификација) од 11 фунти месечно. 

Контроверзниот извршен директор најави дека проверените симболи ќе бидат отстранети од профилите на 20. април, освен ако корисниците не ја платат споменатата сума пари.

профилот на Илон Маск на социјалната мрежа Твитер

Имено, оригиналниот бесплатен систем за сини ознаки беше прекинат со цел да се промовира „премиум услугата за претплата“ која Илон Маск ја воведе кога дојде на чело на оваа социјална мрежа. Потоа им понуди на корисниците на социјалната мрежа Твитер сини ознаки т.е. „Legacy“, кои им покажуваат на луѓето кои профили се легитимни односно реални. Инаку, посакуваната сина ознака претходно беше резервирана само за проверени профили на политичари, познати личности, новинари и други јавни личности.

Сепак, Илон Маск сега одлучи целосно да се ослободи од оваа ознака за верификација, што значи дека славните и јавните личности сега исто така ќе треба да издвојуваат пари за привилегијата.

профилот на Бијонсе на социјалната мрежа Твитер

Сепак, она што дополнително ги збуни твитерџиите беа сметките кои го задржаа фаталната сина ознака. Се чини дека профилите поврзани со проверена организација може да го задржат својот статус, како што е случајот со личната страница (профил) на Барак Обама.

Потегот на Илон Маск се очекува да предизвика главоболки за социјалната мрежа Твитер, бидејќи им овозможува на корисниците на социјалните мрежи да се претставуваат како познати личности. Ботовите и лажните профили би можеле да ја искористат оваа новина и да имитираат политички фигури и големи компании за да шират лажни вести и изјави.

Корисниците претходно се уверуваа во легитимноста на авторот на објавите со споменатата сина ознака, а овој луксуз го имаа околу 300 илјади корисници. Социјалната мрежа Твитер требаше да стави крај на лесното споделување на сината ознака откако профилите кои се претставуваа како брендови, познати личности и политичари ја преплавија апликацијата, а во исто време Илон Маск веќе напредуваше со својот храбар план да им овозможи на корисниците да плаќаат за верификација.

Потоа социјалната мрежа Твитер воведе ознаки со различни бои за да им помогне на луѓето да прават разлика помеѓу владите, компаниите и луѓето.