ГОЛЕМО „НЕ“ ЗА УКРАИНА: Медведев се закануваше, Зеленски молеше, Бајден ги сруши надежите, Путин покажа документ што можеше да ја спречи војната

Сите надежи на Киев за побрз пристап до членство во НАТО ги сруши американскиот претседател Џозеф Бајден, велејќи дека Украина мора да ги исполни сите услови, како и другите земји, за да стане членка на НАТО.

Конфликтот во Украина влегува во критична фаза , имајќи го предвид почетокот на украинската контраофанзива, а судејќи според политичките и дипломатските активности, сè уште нема индикации дека ќе заврши. Поделбите во Европа и светот во однос на односот кон конфликтот се повеќе излегуваат на површина, а најзаинтересирани за постигнување мировен договор се покажаа претставниците на Африканската унија , кои одржаа средби со рускиот и украинскиот лидер . што е можно поскоро .

На почетокот на неделата беше одбележан Денот на Русија , национален празник со кој се одбележува прогласувањето на суверенитет на Русија во 1990 година , кога таа сè уште беше дел од Советскиот Сојуз .

– Овој национален празник ја означува неразделноста на вековната историја од големината и славата на татковината, го потврдува единството на мултинационалниот народ, приврзаноста кон својата татковина, топлиот, искрен однос кон саканата татковина – изјави рускиот претседател Владимир Путин . , на свеченото врачување на државните награди.

Според неговите зборови, таквите чувства „во тешките моменти за Русија“ уште посилно го обединуваат нејзиното општество, обезбедуваат солидна поддршка на нејзините херои, учесници во „специјалната воена операција“ . Путин изјави дека украинската армија цели на станбени и хуманитарни објекти , иако, од воена гледна точка, нема логика во тоа.

– Зошто непријателот цели нечии станбени згради? Нема логика. Зошто, зошто цели кон хуманитарни објекти? Нема воено оправдување за такво нешто – изјави Путин.

Празникот го одбележа и провокацијата на Дмитриј Медведев , потпретседателот на Советот за безбедност на Русија , кој објави фотошопирана слика од киевскиот плоштад Мајдан ,  каде се вее руското знаме. Под сликата напиша: „Плоштад на независноста. Наскоро плоштад Русија“.

Следниот ден, францускиот претседател Емануел Макрон , по средбата со лидерите на Полска и Германија , најави дека ќе се направи се за да и се помогне на Украина во контраофанзивата. Макрон посочи дека е зголемена испораката на муниција, оружје и борбени возила за Украина и најави дека тоа ќе продолжи и во наредните денови и недели.

На прашањето дали Германија се согласува Украина да добие безбедносни гаранции на Самитот на НАТО во јули, германскиот канцелар Олаф Шолц одговори потврдно, наведувајќи дека тоа треба да се направи на „многу специфичен начин“ .

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен , зборувајќи за текот на украинската контраофанзива, изрази надеж дека Киев ќе продолжи да биде успешен во обидите да ја врати својата земја, која беше окупирана од Русија. И Блинкен на прес-конференција во Вашингтон рече дека САД се решени да ја максимизираат својата поддршка за Украина за да успее на бојното поле.

– На претстојниот Самит на НАТО во Вилнус може да се очекува пакет на уште поголема политичка и практична поддршка за Украина – рече Блинкен.

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто покажа дека во Европа не постои единствен однос кон Русија . Имено, Будимпешта се уште смета дека е неопходно да се зачуваат каналите на комуникација со Русија за да се продолжи со потрагата по мирни решенија за кризата во Украина.

– Главното прашање во моментов е како да се постигне мир во Украина. За да се постигне ова, неопходно е да се одржат отворени канали за комуникација. Ако престанеме да комуницираме, би изгубиле надеж за постигнување мир. Сметаме дека каналите за комуникација со Русија мора да останат отворени – рече Сијарто, додавајќи дека останува во контакт со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров .

Шефот на Сијарт, унгарскиот премиер Виктор Орбан , верува дека само поранешниот американски претседател Доналд Трамп може да го запре конфликтот во Украина .

– Ако постои човек во западниот свет кој би можел да ја запре оваа војна и да воспостави мир, тогаш тоа е поранешниот американски претседател Доналд Трамп и во интерес на Унгарија би било да има застапник за мир на чело на САД – рече Орбан .

На средбата со воените новинари, рускиот претседател истакна дека Западот цело време се обидува да ја дестабилизира Русија и дека Украина е земја која и служи на таа цел, иако Русија не изврши никакво влијание врз таа земја и искрено бараше нормални односи. .

– Русија немаше никаква врска со настаните во Донбас во 2014 година. Поранешниот претседател на Украина, Виктор Јушченко стана лидер на земјата како резултат на државен удар, како резултат на третиот круг – истакна рускиот претседател и додаде дека тие не и дале шанса на Русија да изгради нормални односи. со братскиот украински народ, кој со децении Русија ја хранеше и ја поддржуваше нејзината економија.

Реагирајќи на изјавата на генералниот секретар на НАТО,  Јенс Столтенберг , дека Украина не може да биде членка на Алијансата додека трае конфликтот, Дмитриј Медведев рече дека Русија во принцип не сака Украина да влезе во НАТО и дека тоа значи дека за сегашниот Киев режим, конфликтот ќе биде постојан.

– Не ни треба Украина во НАТО. Во секој случај, сè додека постои дури и мал дел од таа состојба во нејзината сегашна форма. Следи дека за нацистичка Украина конфликтот ќе биде постојан. А новиот политички режим во Киев, доколку воопшто постои, нема да биде добредојден во НАТО – напиша Медведев.

Незадоволството продолжува да врие во Украина поради недостатокот на консензус во Алијансата за прием на Киев во полноправно членство. Членките на НАТО сè уште немаат единствен став за барањето на Украина да се приклучи на Алијансата кога ќе заврши војната. Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба , телефонски разговараше со шефицата на дипломатијата на Германија, Аналена Бербок , за претстојниот Самит на НАТО во јули во Вилнус и за членството на Украина во таа организација. 

– Ставот на Украина е јасен. Создавањето совет НАТО-Украина без силен чекор кон членство е како обезбедување тенк без митралез. На НАТО и треба Украина како сојузник, а не само привилегиран партнер – напиша Кулеба на Твитер.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека воената алијанса ќе ги зајакне политичките врски со Украина на Самитот следниот месец, но дека засега „не станува збор“ за покана до Киев за членство.

– Нема да разговараме за поканата за Самитот во Вилнус на 1 и 2 јули, туку за тоа како можеме да ја приближиме Украина до НАТО – рече Столтенберг, додавајќи дека „уверен е дека земјите-членки ќе најдат добро решение и консензус“. .

Сите надежи на Киев за побрз пристап до членство во НАТО ги сруши американскиот претседател Џозеф Бајден , велејќи дека Украина мора да ги исполни сите услови, како и другите земји, за да стане членка на НАТО. Запрашан дали е за олеснување на пристапот на Украина до алијансата, Бајден рече „не“ .

– Украина не може да биде фаворизирана и мора да ги почитува сите критериуми.Затоа нема да ја олесниме – рече тој.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски апелираше до Швајцарија да дозволи извоз на оружје во Украина, велејќи дека тоа е од клучно значење во одбраната од руски напад. Швајцарија има воспоставена политика за забрана на секоја земја што купува швајцарско оружје да го извезува на страните во вооружен конфликт.

– Знам дека во Швајцарија се разговара за извоз на воен материјал со цел да се заштити и одбрани Украина. Позитивна одлука би била клучна за нас. Ни треба оружје за да го вратиме мирот во Украина – рече Зеленски во видео-обраќањето пред швајцарскиот парламент.

Потоа следеше дипломатска офанзива на земјите од Африканската унија, кои остварија одвоени посети на Киев и Москва. Во мировната мисија, покрај јужноафриканскиот лидер, Кирил Рамафоса , беа вклучени и претседателот на Коморите , Азали Асумани , лидерот на Сенегал , Маки Сал , претседателот на Замбија , Хакаинде Хичилема , премиерот на Египет , Мустафа Мадбули и специјалните претставници на претседателите на Конго и Уганда , Флоран Нсиба и Рухакана Ругунда .

За време на преговорите со Зеленски, африканската мировна мисија презентираше голем број предлози за решавање на украинската криза. Покрај мирното решавање на конфликтите, почетокот на преговорите и деескалацијата, африканскиот план вклучува и обезбедување континуирана испорака на жито и вештачки ѓубрива, хуманитарна поддршка на загрозените цивили, обезбедување на суверенитетот на државите и народите, безбедносни гаранции, размена на затвореници, повоена реконструкција и поблиска соработка со африканските земји .

Претседателот на Јужноафриканската Република, Кирил Рамафоса, изјави дека африканските земји сакаат украинскиот конфликт да заврши што е можно поскоро и додаде дека земјите вклучени во него се обврзани што поскоро да почнат да работат на деескалација .

– Главниот заклучок од денешните разговори е дека нашите партнери од Африканската унија покажаа разбирање за вистинските причини за избувнувањето на таа криза, кои беа создадени со напорите на Западот, како и разбирање дека за да се излезе За оваа ситуација, неопходно е да се решат тие причини, да се елиминираат причините што ја поткопуваа и ја поткопуваат безбедноста на европскиот континент долги години – изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров .

Тој повтори како изби украинската криза.

– Ситуацијата во врска со Украина настана како резултат на тоа што Западот долги години подготвува хибридна војна против Русија, претворајќи ја Украина во инструмент на таа војна, со цел да се поткопаат темелите на безбедноста на нашата земја – рече рускиот министер .

На состанокот со африканските лидери, рускиот претседател го покажа нацртот на Истанбулскиот договор  за Украина што беше договорен минатата пролет.

– Еве го! Тоа се нарекува Договор за трајна неутралност и безбедносни гаранции на Украина. Тие се однесуваат на вооружените сили и други. Сè е прецизирано до единиците на воена опрема и персонал – рече Путин и додаде дека украинската страна го парафирала овој документ.

Според него, Украина „го фрлила документот во ѓубриштето на историјата“ веднаш штом Русија ги „повлекла своите трупи од Киев“ .

Путин додаде дека Украина и Западот ја „влечат Русија за нос“ со тоа што не ги исполнуваат договорите од Минск .

– Тие јавно објавија дека нема да ги почитуваат мировните договори и ефективно се повлекоа од овој процес. После тоа Русија беше принудена да ги признае независните држави формирани на територијата на Украина, кои ние не ги признававме осум години – изјави шефот на руската држава.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција со претседателот на Јужна Африка, Кирил Рамафоза, во Киев рече дека нема да го „ отвори вториот том“ од договорите од Минск со Русија.

-Ние сме заинтересирани во мировната формула да бидат вклучени и земјите од Африканската унија, но секако без Русија, бидејќи таа ги блокира сите иницијативи. Ние веќе го поминавме Минск, нема да го отвориме вториот том од таа приказна, сакаме да ја прекинат војната – рече Зеленски.