Грција беше повикана во Судот на ЕУ за дефекти на железницата две недели пред катастрофалната несреќа

0

Министерот за транспорт на нацијата се повлече по несреќата, наведувајќи ги неуспесите да го доведат железничкиот систем соодветен за 21 век.

Грција беше упатена пред Судот на ЕУ за дефекти во железничката инфраструктура само две недели пред фаталната несреќа во која се судрија два воза.

Најмалку 36 лица загинаа, а голем број се повредени откако брз патнички воз се судри со товарен воз што доаѓаше во Грција, исфрлајќи цели вагони од шините.

Надлежните соопштија дека 66 од повредените се хоспитализирани, од кои шестмина се на интензивна нега. Околу 250 патници се безбедно евакуирани во Солун со автобуси.

Само две недели пред катастрофалниот пад, на 15 февруари, Европската комисија ја упати Грција до највисокиот суд на ЕУ откако „не ги исполни своите обврски од Директивата за единствена европска област (2012/34/ЕУ).

Директивата прецизира дека земјите-членки постигнале договор меѓу владините тела и управителот на железничката инфраструктура во кој се наведени плановите за инвестирање во железницата за да се подобри брзината на пругата, задоволството на клиентите и заштитата на животната средина.

Грчката пруга долго време се смета за една од најлошите во Европа, која го предводи регионот со најмногу жртви на километар во последната деценија, според податоците на агенцијата за железници на ЕУ. Нацијата, исто така, беше втора по Естонија по бројот на сериозни повреди по километар според истата база на податоци.

Иако причината за несреќата допрва треба да се открие, водечките функционери веќе укажуваат на дефекти во железничкиот систем.

По несреќата пред полноќ во вторникот, министерот за транспорт Костас Караманлис поднесе оставка, велејќи дека ја презема одговорноста за „долгогодишните неуспеси“ на државата да го поправи железничкиот систем за кој рече дека не е погоден за 21 век.

Караманлис рече дека чувствува дека е негова „должност“ да се повлече „како основен показател за почитување на споменот на луѓето кои загинаа толку неправедно“.

Грчкиот железнички оператор Траиносе беше приватизиран во 2017 година – како дел од реформите наметнати заедно со спасувачката помош на Грција од ЕУ – и привлече само една веродостојна понуда, од италијанската државна групација Ferrovie dello Stato Italiane, која исто така со Првата група го води Avanti во ОК преку нејзината подружница Trenitalia

Поранешниот министер за финансии Јанис Варуфакис на Твитер напиша: „Сега е моментот да тагуваме и да се грижиме за повредените и семејствата на жртвите. Но, наскоро ќе го донесеме во грчкиот парламент основното прашање: уште една трагедија предизвикана од страшната приватизација на железницата. Падингтон 1999 година, Лариса 2023 година“.

Комисијата на ЕУ рече за упатувањето: „Комисијата отвори постапка за прекршување против Грција во декември 2020 година и испрати образложено мислење во декември 2021 година. Бидејќи Грција и понатаму ја прекршува директивата, Комисијата сега одлучи да го упати случајот до Судот на Правдата на Европската Унија“.