Дали е човек? Никој никогаш не играл како Леброн Џејмс 

Лос Анџелес Лејкерс стави крај на непобедливоста на Клиперс во градското дерби, а херој беше „старецот“ Леброн Џејмс.

Иако во декември ќе наполни 39 години, Џејмс сепак е еден од најдобрите играчи во лигата.

Против Клиперси, предводени од тандемот Леонард-Џорџ кои заедно постигнаа 73 поени, Џејмс одигра историски натпревар.

Тој постигна 35 поени со одлични 13/10 шут од поле (4/8 тројки) и имаше 12 скока, седум асистенции и две блокади.

Џејмс, инаку најдобриот стрелец во историјата на лигата, стана првиот кошаркар во историјата кој постигнал најмалку 35 поени во својата 21-ва сезона во НБА.

А конкуренцијата воопшто не е наивна – Винс Картер (22 сезони), Дирк Новицки, Кевин Гарнет, Кевин Вилис, Роберт Периш.

Леброн дури во една акција успеа да ги „поправа“ чевлите, односно да ги соблече, намести и повторно да ја облече патиката, а да забие од другата страна на подот.

Благодарение на него, Лејкерси ги „смачкаа“ Клиперси по продолжение за првата победа во градското дерби по дуелот во „меурот“ на Флорида во 2020 година, а за првпат како домаќин во заедничката „Крипто Арена“ по Божиќ. 2016 година.