Дали стареете и сакате да ја зачувате вашата убавина? Овие намирници можат да ве подмладат

Протеините кои ја прават кожата цврста и еластична може да се најдат, покрај кремите, во зелениот зеленчук и црвеното овошје, морските плодови и мисиркиното…

Првите знаци на стареење се појавуваат околу 25-тата година, бидејќи полека природно опаѓа производството на нови клетки на кожата, како и колаген и еластински протеини кои и даваат еластичност и цврстина, објаснуваат дерматолозите.

Оттогаш, според пресметките на експертите, просечниот човек губи 1,5 отсто од колагенот и еластинот годишно. Овие протеини обично се состојки на сите креми против брчки, но може да се најдат и во секојдневната храна.

Пазарите се преполни со сезонски зеленчук, јагодите почнаа да растат од овошје, а за да не трошите премногу на креми, вклучете ги овие производи во менито .

Темно зелен лиснат зеленчук

Колагенот ќе го најдете во храната и во темнозелениот лиснат зеленчук. Обично е богат со антиоксиданс лутеин, кој ги неутрализира слободните радикали. Овие намирници се неопходни за кожата да го одржи својот младешки изглед.

Тоа се: спанаќ, зелка, кељ, блитва, брокула.

Црвено овошје и зеленчук

Добар извор на ликопен ќе најдете во црвеното овошје и зеленчук, богати со витамин Ц. Служи за подобрување на антиоксидантното дејство и производството на колаген.

Тоа се: домати, цвекло, црвени пиперки, црвени јаболка, моркови, јагоди, агруми.

Производи од соја

Луѓето кои станале вегетаријанци често се фалат како нивната кожа станала поеластична и поубава. Причината за тоа е конзумирањето на соја и тофу, со кои за шест месеци можете да надоместите 6 проценти од колагенот. Поради фитоестрогените и елементот генистеин, сојата го стимулира производството на колаген.

Турција

Мисиркината содржи голема количина на протеини, а особено е позната по карнозинот, кој се користи заедно со колагенот за да го успори процесот на стареење на кожата. Недостатокот на карнозин ја опушта кожата и ги создава оние брчки кои жените најмногу ги мразат – околу усните и очите.

Омега масни киселини

Овој тип на киселина и помага на кожата да биде мазна и еластична. Тие се одговорни за одржување на здравјето на клеточната мембрана и служат како заштита од надворешни штетни влијанија.

Храна богата со омега масни киселини се: риба – лосос, туна, скуша и сардина, морска храна, јаткасти плодови – бадеми, семки од лен, како и ореви.

Минерали

Производството на колаген го стимулираат и овие минерали: магнезиум, железо, цинк.