ДАЛИ ЏО БАЈДЕН ПОСТИГНА “АВТОГОЛ“ СО ПОДДРШКАТА ЗА ИЗРАЕЛ !? Драматично предупредување на американските муслимани: “Без прекин на огнот во Појасот Газа, не сметајте на нашите гласови“

Муслиманите во САД и некои активисти на Демократската партија рекоа дека ќе работат на мобилизирање на милиони муслимански гласачи да негираат донации и гласови за претседателот Џо Бајден на изборите во 2024 година, освен ако тој не преземе итни чекори за да обезбеди прекин на огнот во Појасот Газа.

Националната муслиманска демократска група, која вклучува демократски лидери од држави како Мичиген, Охајо и Пенсилванија, кои најверојатно ќе одлучат за победникот на изборите, го повикаа Џо Бајден да го искористи своето влијание врз Израел за да посредува за договор за прекин на огнот до вторник во 17 часот. (10 часот по средноевропско време).

Во отвореното писмо со наслов „Ултиматум за прекин на огнот 2023“, муслиманските лидери ветија дека ќе ги мобилизираат муслиманските гласачи да ја спречат поддршката, поддршката или гласот за кој било кандидат кој ја поддржува офанзивата на Израел против палестинскиот народ.

Безусловната поддршка на вашата администрација, вклучително и финансирањето и вооружувањето, одигра значајна улога во продолжувањето на насилството што предизвикува цивилни жртви и ја наруши довербата на гласачите кои претходно ви веруваа“, се вели до пораката до Џо Бајден.

Поранешниот конгресмен Кит Елисон, јавен обвинител на Минесота и првиот муслиман избран во Конгресот, и претставникот Андре Карсон од Индијана се копретседавачи на организацијата.

Писмото е последен знак за зголемен гнев и фрустрација во арапската и муслиманската заедница во САД поради неуспехот на Џо Бајден да ги осуди нападите на Израел врз Појасот Газа по нападот на милитантите на Хамас од Појасот Газа на 7. октомври во кој загинаа 1.400 луѓе, а беа киднапирани повеќе од 230.

Медицинските власти во Појасот Газа во понеделникот соопштија дека 8.306 лица, меѓу кои 3.457 деца, биле убиени во тринеделната офанзива на Израел. Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, во понеделникот изјави дека нема да се согласи на каков било прекин на нападите врз Појасот Газа.

Хамас е единствениот што би имал корист од тоа сега“, порала портпаролот на Советот за национална безбедност на САДЏон Кирби.

Претставничката од МинесотаРашида Тлаиб, која има палестинско потекло, објави видео од 90 секунди во понеделникот на социјалната мрежа X (Твитер) во кое ја осудува поддршката на Џо Бајден за „геноцидната кампања“ на Израел во Палестина

Не сметајте на нашите гласови во 2024 година“, нагласи таа.

Басим Елкара, извршен директор на Советот за американско-исламски односи (CAIR) во Сакраменто, порача дека гласот на муслиманите може да биде клучен за Џо Бајден во неговата кандидатура за втор мандат во 2024 година, истакнувајќи дека 16-те изборни гласови во Мичиген биле освоени со тесна разлика од само 2,6 проценти во 2020 година.

Муслиманите во Минесота, која Џо Бајден планира да ја посети во среда, минатата недела поставија сличен ултиматум за прекин на огнот во Појасот Газа со краен рок до вторник напладне. Тие рекоа дека планираат да протестираат во среда кога претседателот ќе ја посети нивната земја. Џејлани Хусеин од CAIR во Минесота вели дека околу 70 отсто од муслиманите гласале за Џо Бајден во 2020 година и истакна дека очекува слични барања од муслиманите во Висконсин, Охајо и други држави подоцна оваа недела.